Avrupa yerel yönetimler özerklik şartı çerçevesinde Türkiye'de yerel yönetimler
Local authorities in Turkey in the framework of the european charter of local self-government
  1. Tez No: 903948
  2. Yazar: OKTAY AYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı kapsamında Avrupa Birliğine adaylık süreci devam eden, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartına çekinceleri bulunan ülkelerin yapısına göre devlet şekli göz önünde bulundurularak ve temelinde Türkiye odağında kriterler ele alınmıştır. Bu yönde kavramsal ve kuramsal çerçeve ortaya koyularak teorik alt yapı hazırlanmıştır. Yerel yönetimlerin ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın Türkiye'deki ve Avrupa'daki tarihsel süreçte içerisinde gelişimine yer verilmiştir. Bu kapsamda Türkiye'de gerçekleşen yerel yönetimler reformu 5216 sayılı Kanun, 5393 sayılı Kanun, 5303 sayılı Kanun ve 6360 sayılı Kanun ele alınarak irdelenmiştir. Avrupa'da uygulanan yerel yönetim uygulamaları örnek ülkeler kapsamında ele alınmıştır ve Türkiye ile hem Avrupa Birliğine adaylık sürecinde olması hem de Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı kapsamında ortak yönlerinin bulunmasından dolayı Sırbistan, Gürcistan ve Karadağ gibi ülkeler kısaca incelenmiştir. Çalışmanın bulgular kısmında bahsedilen kriterlere Türkiye ile benzerliği yönünden ele alınan Sırbistan, Gürcistan ve Karadağ gibi ülkelerin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı maddeleri kapsamındaki davranışları analiz edilmesiyle birlikte bu ülkelerin ayrı ayrı ve devlet yapılarına göre kategorize edilerek hangi maddelerde ortak davranışlarının yoğunlaştığı ve bu ülkelerin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na yaklaşımları anlaşılmıştır. Buradan hareketle belirtilen ülkelerin Avrupa Birliğine adaylık süreçlerinin devam etmesi ve devlet yapılarının Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na koyulan çekinceler üzerindeki etkileri üzerinden çıkarımlar yapılmıştır. Netice olarak ülkelerin sahip oldukları devlet yapılarının ve kendi içlerindeki dinamiklerin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na koyulan çekinceler üzerinde etkilerinin olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the criteria are discussed, taking into account the form of state according to the structure of the countries whose candidacy process to the European Union is ongoing within the scope of the European Charter of Local Self-Government and those that have reservations about the European Charter of Local Self-Government, with a focus on Türkiye. In this direction, the conceptual and theoretical framework has been put forward and the theoretical infrastructure has been prepared. The development of local governments and the European Charter of Local Self-Government in the historical process in Turkey and Europe is included. In this context, the local government reform in Turkey was examined by considering Law No. 5216, Law No. 5393, Law No. 5303 and Law No. 6360. Local government practices implemented in Europe are discussed within the scope of sample countries, and countries such as Serbia, Georgia and Montenegro are briefly examined because they have common aspects with Turkey, both in the European Union candidacy process and within the scope of the European Charter of Local Self-Government. By analyzing the behavior of the countries discussed in terms of their similarity with Türkiye to the criteria mentioned in the findings section of the study, within the scope of the articles of the European Charter of Local Self-Government, By categorizing these countries individually and according to their state structures, it has been understood in which articles their common behaviors are concentrated and the approaches of these countries to the European Charter of Local Self-Government. Based on this, inferences were made based on the continuation of the candidacy process for the European Union and the effects of the unitary state structure on the reservations placed on the European Charter of Local Self-Government. As a result, it has been revealed that the state structures of the countries and their internal dynamics have an impact on the reservations placed on the European Charter of Local Self-Government.