Human psyche and obsession: A psychoanalytic approach to John Fowles's The Collector and Stephen King's Misery
İnsan ruhu ve takıntı: John Fowles'un The Collector ve Stephen King'in Misery eserlerine psikanalitik bir yaklaşım
- Tez No: 904020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
John Fowles'un The Collector adlı eserinde Frederick Clegg, Miranda Grey'e karşı bir takıntı geliştirirken onu esir alır. Travmatik geçmişi ve sorunlu çocukluğu nedeniyle Clegg, ruhuyla başa çıkmak için savunma mekanizmalarını kullanmaya başvurarak, sevdiği Miranda'ya zihinsel ve fiziksel olarak işkence eder. Clegg, Miranda üzerinde yetki sahibidir ve sonunda onun ölümüne neden olana kadar onun fizikselliğine sahip olur. Benzer şekilde, Stephen King'in Misery adlı eserinde Annie Wilkes, en sevdiği yazar Paul Sheldon'ı esir tutmaktadır. Dengesiz psikolojisine yol açan önceki travmatik deneyimlerinden hareketle Paul ve onun romanlarına karşı takıntı geliştirir. Paul'e eziyet eder ve felaket dolu bir dönemin ardından nihayet özgürlüğünü kazanana kadar onun entelektüelliğini kontrol eder. Bu tez iki roman arasında psikanalitik bir bakış açısıyla karşılaştırmalı bir analiz yaparak, psikolojik faktörlerin, esir alan kişiler ile tutsaklar arasındaki ilişki üzerindeki derin etkisine ışık tutmakta ve insan ruhunun karanlık tarafını keşfetmektedir.
Özet (Çeviri)
In John Fowles's The Collector, Frederick Clegg takes Miranda Grey captive, as he develops an obsession towards her. Due to his traumatic background and problematic childhood, Clegg mentally and physically tortures his beloved Miranda, resorting to defense mechanisms to cope with his psyche. Clegg practices authority over Miranda and owns her physicality till he causes her death at the end. Likely, in Stephen King's Misery, Annie Wilkes holds her favorite author, Paul Sheldon, captive. Driven by her previous traumatic experiences that have led to her unstable psyche, she develops obsession with Paul and his novels. She torments Paul and controls his intellectuality till he finally earns his freedom after a disastrous period. Through a comparative analysis between both novels from a psychoanalytic perspective, this thesis sheds light on the profound impact of psychological factors on the relationship between the captors and the captives, exploring the dark side of the human psyche.