Enfekte süt molar dişlerin lezyon sterilizasyonu ve doku tamiri tedavisinde farklı antibiyotik kombinasyonlarının kullanımının klinik ve radyografik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and radiographic success of different antibiotic combinations use in lesion sterilization and tissue repair therapy of infected primary molar teeth
  1. Tez No: 904127
  2. Yazar: RÜVEYDA NUR CULFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç:“Lezyon sterilizasyonu ve doku tamiri”(LSDT), birçok klinik çalışmada ümit verici sonuçlar elde etmiş, enstrümantasyonsuz endodontik tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı farklı antibiyotik kombinasyonlarının LSDT tedavisinde kullanılması sonucu klinik ve radyografik başarılarının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na başvuran, 4-10 yaş arası toplamda 43 çocuk hastanın geri dönüşümsüz pulpa iltihabı veya nekroz belirtileri gösteren 50 alt süt molar dişine LSDT tedavisi uygulanmıştır. Hastalar 1, 3, 6, 9 ve 12 ay sonra takip randevularına çağırılarak klinik ve radyografik olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: 3Mix-MP ve Alternatif 3Mix-MP karışımlarıyla yapılan LSDT tedavisi sonrası 12. ay takiplerinde klinik, radyografik ve genel başarıları değerlendirildiğinde aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. (p=1.000, p=0.612, p=1.000) 3Mix-MP grubunun klinik, radyografik ve genel başarısının takip sürelerine göre karşılaştırması yapıldığında anlamlı bir şekilde düşüş görülmüştür. (p=0.029, p=0.003, p=0.019) 12. ay takip randevularında süt 1. molar dişlerin, süt 2. molar dişlere kıyasla daha başarısız olduğu görülmüştür. Bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0.011) Elde edilen verilere göre takip süresi boyunca LSDT tedavisinde klinik başarı (%90), radyografik başarıya (%74) oranla yüksek bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda LSDT tedavisinin başarılı bir vital olmayan pulpa tedavi yöntemi olduğu görülmüştür. Bu tedavide yaygın olarak kullanılan 3Mix-MP karışımı ve minosiklin yerine klindamisin tercih edilerek oluşturulan Alternatif 3Mix-MP karışımı karşılaştırıldığında benzer şekilde başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, bu alternatif ilaç karışımının LSDT tedavisinde güvenle kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim:“Lesion sterilization and tissue repair”(LSTR) is a non-instrumental endodontic treatment method that has shown promising results in many clinical studies. The aim of this study was to evaluate the clinical and radiographic success of different antibiotic combinations used in LSTR therapy. Material and Method: 50 mandibular primary molar teeth who showed signs of irreversible pulpitis or necrosis of 43 children aged 4-10 years who applied to Inonu University, Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry were included in this study. The patients were called for follow-up appointments at 1, 3, 6, 9 and 12 months after the treatment and evaluated clinically and radiographically. Results: Clinical, radiographic and overall successes of 3Mix-MP and alternative 3Mix-MP showed no statistically significant difference between them at 12 months follow-up. (p=1.000, p=0.612, p=1.000) When the clinical, radiographic and overall success of the 3Mix-MP group was compared according to the follow-up periods, a significant decrease was observed. (p=0.029, p=0.003, p=0.019) At the 12 months follow-up appointments, it was observed that primary first molars were less successful than primary second molars. (p=0.011) According to the obtained data, clinical success (90%) was found to be higher than radiographic success (74%) in LSTR therapy during the follow-ups. Conclusion: In our study, LSTR was found to be a successful method for non-vital pulp therapy. Similarly successful results were achieved with the widely used 3Mix-MP mixture and the Alternative 3Mix-MP mixture, which clindamycin was used instead of minocycline. The findings indicate that this alternative drug mixture can be safely used in LSTR therapy.