Üretken yapay zekâ araçlarının kodlama eğitiminde kullanımının incelenmesi: ChatGPT örneği
Examining the use of generative artifical intelligence tools in coding education: The case of ChatGPT
  1. Tez No: 904222
  2. Yazar: MEHMET ÖZÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Üretken yapay zekâ araçları günümüzde eğitimde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu araçlardan biri olan ChatGPT günümüzde eğitimde farklı alanlarda kullanılmaya başlanan yapay zekâ destekli bir sohbet botu olarak karşımıza çıkmaktadır. Erişime açıldığı tarihten itibaren yüksek bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Kullanıcının yazdıklarını anlayıp anlamlı cevaplar sunabilmesi eğitsel olarak farklı alanlarda kullanımına imkân sağlamaktadır. Bununla birlikte ChatGPT'nin kod üretebiliyor olması onu diğer sohbet botlarından ayırmaktadır. ChatGPT'nin kod üretebiliyor olması onu programlama eğitiminde de kullanılabilecek bir araç konumuna getirmiştir. Bu çalışmada ChatGPT'nin bu yönü analiz edilerek kodlama eğitimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma İstanbul'da bulunan özel bir üniversitedeki Dijital Oyun Tasarımı bölümünde eğitim görmekte olan 21 öğrenci ve daha önce ChatGPT kullanmış aynı bölümden 5 akademisyen ile gerçekleştirilmiş, 11 başlık altında 99 kod oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda ChatGPT'nin kodlama öğreniminde rehberlik yapma, hata ayıklama ve anlık geri bildirim sağlama gibi konularda etkili bir araç olarak kullanılabileceği, öğrencilerin öğrenme hızını artırırken bağımsız öğrenme becerilerini geliştirmelerine de katkı sağladığı tespit edilmiştir. Öğretmenler açısından, ders planlamasında zaman tasarrufu sağlama ve öğretim süreçlerinde destek olma gibi çeşitli avantajlar sunmaktadır. ChatGPT'nin olumsuz yönleri olarak da bu aracın bağımlılığa yol açabileceği ve problem çözme becerilerini zayıflatabileceği belirtilmiştir. Ayrıca, eksik veya hatalı bilgi sunma riski, yanlış öğrenmelere yol açabilecek bir durum olarak görülmüştür. ChatGPT'nin motivasyonu artırabileceği ancak aşırı kullanımında yüzeysel öğrenmelere yol açabileceği belirlenmiştir. Yaratıcılık üzerinde ise doğru kullanıldığında olumlu etkiler sağlayabileceği, ancak aşırı bağımlılık durumunda yaratıcı düşünmeyi olumsuz etkileyebileceği belirtilmiştir. ChatGPT'nin eğitimde etkili bir araç olabilmesi için stratejik ve dengeli kullanımı önemli görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Productive artificial intelligence tools are used in various fields in education today. ChatGPT, one of these tools, is an artificial intelligence-supported chatbot that is being used in different fields in education today. It has reached a high user base since its launch. Its ability to understand what the user writes and provide meaningful answers allows it to be used in different educational fields. However, the fact that ChatGPT can generate code distinguishes it from other chatbots. The fact that ChatGPT can generate code makes it a tool that can be used in programming education. In this study, this aspect of ChatGPT was analyzed and its effect on coding education was examined. The study was conducted with the case study design, one of the qualitative research designs. The study was conducted with 21 students studying in the Digital Game Design department of a private university in Istanbul and 5 academicians from the same department who had previously used ChatGPT, and 99 codes were created under 11 titles. As a result of the study, it was determined that ChatGPT can be used as an effective tool for guiding, debugging and providing instant feedback in coding learning, and that it contributes to the development of independent learning skills while increasing the learning speed of students. For teachers, it offers various advantages such as saving time in lesson planning and providing support in teaching processes. As negative aspects of ChatGPT, it was stated that this tool can lead to addiction and weaken problem solving skills. In addition, the risk of providing incomplete or inaccurate information was seen as a situation that could lead to mislearning. It was determined that ChatGPT can increase motivation but can lead to superficial learning when used excessively. On creativity, it was stated that it can provide positive effects when used correctly, but it can negatively affect creative thinking in case of over-dependence. In order for ChatGPT to be an effective tool in education, its strategic and balanced use was considered important.