Kosova kuaförlük hizmet sektörünün mevcut durumu
Current status of Kosovo hairdressing service sector
  1. Tez No: 290737
  2. Yazar: VALİ GJİNALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Teknik Eğitim, İşletme, Clothing Industry, Technical Education, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kosova Kuaförlük Hizmet Sektörünün Mevcut Durumu ortaya koymak ve sorunları tespit etmek amacıyla bu çalışmanın yapılmasına gerek duyulmuştur.Bir kuaför salonunun bünyesinde bulunan salonun ergonomik özelliklerinden başlayıp salonun fiziki durumu mekân, alet ve ekipmanların mevcut durumu, salon sahiplerinin sosyal ve demografik özellikleri belirlenmiştir. Araştırma, Tarama Modeline dayalı, Betimsel Araştırma Yöntemleri ile yapılmıştır.Uzman görüşleri ve literatür taraması ile elde edilen bilgiler doğrultusunda kuaförlük hizmet sektörünün mevcut durumunun belirlenmesi konusunda 70 sorudan oluşan anket formu araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırma Kosova'da Priştine, Prizren, İpek, Ferizay, Gilan, Mitrovitsa, Cakova, Deçan, Ştime ve Suhareka'da, 6 il ve en büyük 4 ilçesinde toplam 10 bölgedeki 110 kuaför salonuna uygulanmıştır.Durumunu belirlemeye ilişkin anket yoluyla toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılmış, frekans (N) ve yüzde dağılımları hesaplanmıştır.Katılımcıların verdikleri cevaplardan Kosova'daki Kuaförlük Hizmet Sektörünün Durumu hakkında ulaşılan sonuçlar; İşletme sahipleri ve çalışan elemanların, mesleği çalıştıkları işletmelerdeki ustalarından öğrendikleri, kuaförlük mesleğine yönelik ortaöğretim, lisans, yüksek lisans seviyesinde bir eğitimlerinin olmadığı, kuaförlük mesleğine ilgili seminer, konferans gibi hizmetlere erişilmediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca kuaförlük hizmeti veren işletmelerin, genel olarak küçük mekânlara sahip oldukları, işlem koltuğu, müşteri bekleme koltuğu gibi araç ve gereçlerinin yetersiz olduğu, yeni ürünlere erişimlerinin sınırlı olduğu, müşterilere ilişkin bilgi kartı düzenlenmediği, belli bir ücret tarifelerinin olmadığı gibi sorunların olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to introduce the current situation and find out the problems of the Kosovo Hairdressing Service Sector, this workout was needed to be done.As the Current Status of Hairdressing Service Sector in Kosovo went through a research, physical condition of the salon, current status of the location, tools and equipment as well as the social and demographical characteristics of salon owners have been determined, starting from the ergonomic characteristics of the salon of a hairdresser?s.The aforementioned research was carried out by means of Descriptive Research Methods based on Screening Model. A 70 question survey was made by the researcher in an effort to identify the current status of hairdressing service sector in line with the information acquired through expert opinions and literature review. The research was applied in 110 hairdresser?s in 10 regions of Kosovo in total, 6 provinces and the largest 4 districts; Prishtina, Prizreni, Peja, Ferizaj, Gjilani, Mitrovica, Gjakova, Deçani, Shtime and Suhareka.Data collected via the survey on determining the status have been computerized on SPSS 18.0 program, frequencies (N) and percentage distributions have been calculated and their arithmetic means have also been calculated.The following results have been obtained regarding the Status of the Sector; Business owners and employees learn about the profession at the enterprise they are working for, they do not have a secondary education, undergraduate or postgraduate degree education on hairdressing occupation and seminars, conferences etc on hairdressing occupation are not within reach. In addition, there are further outcomes of the research indicating problems as such; enterprises offering hairdressing service generally have small spaces and fall short of tools and equipment like treatment seats and waiting seats for customers, they have limited access to new products, no information cards are issued for the customers and they do not have a specific fee tariff.