Yetişkin eğitimlerinde deneyimsel öğrenme ve öğrenme araçlarının kullanım alanlarına ilişkin inceleme
An examination of experiential learning and the use of learning tools in adult education
  1. Tez No: 904234
  2. Yazar: EMİNE ÇAKIR ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ VAROL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, yetişkin eğitiminde deneyimsel öğrenme döngüsü ve öğrenme araçlarının, yetişkin eğitimlerinde kullanımının, bilginin davranışa dönüşmesi sürecindeki değişime ilişkin yapılmış araştırma çalışmalarının sonuçlarını bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Yetişkin bireylerin yaşam boyu öğrenme sürecinde bilgiyi deneyimleyerek işlemeleri ve önceki öğrenmeleriyle yeni bilgileri ilişkilendirme becerileri, eğitimde kalıcılığı ve davranışsal değişiklikleri destekleyebilir. Deneyimsel öğrenme, bireyin aktif katılımını teşvik eden ve deneyimlerinden öğrenmesini sağlayan bir model sunar. Bu model, bireyin öğrenme stilleri ile eğiticinin rol profilleri arasında güçlü bir bağlantı kurulmasını da mümkün kılar. Türkiye'deki akademik çalışmalar incelendiğinde, deneyimsel öğrenme modeli ile tasarlanan yetişkin eğitimlerinin etkililiğine yönelik sınırlı sayıda çalışma olduğu görülmektedir. Ulusal Tez Merkezi'nde“Deneyimsel Öğrenme”anahtar kelimesiyle yapılan aramada toplamda 45 adet yüksek lisans ve doktora tezi bulunmuştur. Bu tezlerden sadece 5 adedi doğrudan yetişkin eğitimi ile ilişkilidir.“Yetişkin Eğitimi”anahtar kelimesiyle aynı ulusal veri tabanında yapılan sorgulamada 279 adet yüksek lisans ve doktora tezi bulunmuştur. Bu çalışmalar arasında deneyimsel öğrenme döngüsü modeli ile yetişkinler için tasarlanılarak sunulan ve bilginin davranışa dönüşmesi sürecini ölçen araştırmaya ise rastlanılamamıştır. Bu tezin amacı, deneyimsel öğrenme kuramına ilişkin teorik bir temel sunmak ve deneyimsel öğrenme modelinin yetişkin eğitimlerinde, katılımcıların öğrenme deneyimlerine sağladığı katkıları incelemektir. Yetişkin eğitimi ile deneyimsel öğrenme modelini bir arada ele alan araştırmalar konusunda literatürde daha önce yapılmış kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez, derlenen araştırma sonuçlarıyla deneyimsel öğrenme modelinin yetişkin eğitimlerindeki etkilerine ilişkin mevcut literatürdeki boşluğa dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın, deneyimsel öğrenme modeliyle gerçekleşen öğrenme deneyimlerine dair eksiklikleri görünür kılması ve gelecekteki araştırmalar için zemin oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compile the findings of research examining the use of experiential learning cycles and tools in adult education, specifically focusing on their role in the transformation of knowledge into behavior. In the lifelong learning process, the ability of adult learners to process knowledge through experience and relate new information to prior learning can support retention and behavioral changes. Experiential learning presents a model that promotes active participation and allows individuals to learn from their experiences. This model also fosters a strong connection between learners' learning styles and the role profiles of educators. A review of academic studies in Turkey reveals a limited number of works that focus on the effectiveness of adult education programs designed using the experiential learning model. A search in the National Thesis Center using the keyword“Experiential Learning”identified a total of 45 master's and doctoral theses, only five of which are directly related to adult education. Similarly, a search using the keyword“Adult Education”in the same national database revealed 279 theses, none of which focus on the design of adult education programs using the experiential learning cycle to measure the transformation of knowledge into behavior. The aim of this thesis is to provide a theoretical foundation for the experiential learning theory and to examine the contributions of the experiential learning model to participants' learning experiences in adult education. There is no comprehensive study in the literature that combines research on adult education with the experiential learning model. This thesis aims to address the gap in the literature regarding the impact of the experiential learning model in adult education by synthesizing the results of previous studies. It is expected that this work will highlight gaps related to learning experiences facilitated by the experiential learning model and pave the way for future research.This study aims to examine the application areas of the experiential learning cycle and learning tools in adult education. In the lifelong learning process of adults, the ability to process knowledge through experience and relate new information to prior learning supports retention and promotes behavioral change in education. Experiential learning provides a model that encourages the active participation of individuals and facilitates learning from their own experiences. This model establishes a strong connection between the learning styles of individuals and the role profiles of educators.