Erişkin yaş konjenital kalp hastalıklarının dağılımı ve koruyucu hekimliğin yeri
- Tez No: 90424
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Amaç: Günümüzde erişkin yaş ölüm nedenlerinin başında sağlık problemleri gelmektedir. Erişkinlerde görülen konjenital kalp hastalıkları sağlık problemlerinin önde gelenlerinden biridir. Konjenital kalp hastalarına ne kadar erken tanı konup cerrahi onarım uygulanırsa, hastaların normale yakın uzun dönem sürvileri o kadar olumlu etkilenmektedir. Retrospektif olarak dizayn edilen bu çalışmanın amacı kardiovasküler cerrahi merkezimizde 1995-1999 yıllan arasmda ameliyat edilen konjenital kalp hastalarının dağılımını, coğrafik dağılımını ve demografik özelliklerini incelemektir. Materyal ve Metod: Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yürütülen bu çalışma için gerekli veriler Kalp-Damar Cerrahisi Kliniği'ne 1995-1999 yıllan arasında konjenital kalp hastalığı tanısı ile başvuran ve cerrahi olarak tedavi edilen hastalann kayıtlarından toplanmıştır. Hastalann yaş gruplarına göre ayınmı yapılarak genel değerlendirme sonrası erişkin yaş (> 5 yaş) grubu olarak değerlendirilen ilköğrenim çağından sonra ki hastalann verileri irdelenmiştir. Bulgular: Doğumsal kalp hastalığı görülme oranı %7 olarak bulunmuştur. Hastalann 2/3'ünden fazlası 5-45 yaş arasındaydı. Hastalann tanılan %50 oranında tesadüfen ve % 47 oranında 2-6 yaş arasmda konmuştu. Sağlık güvencesinin esasını (%48-55) yeşil kart uygulaması oluştumaktaydı. Sonuç: Doğumsal kalp hastalıklannın esas tedavi döneminin çocukluk yaşlan olması ve ülke genelinde ilköğrenim okullanndan hem sağlık eğitimi vermek, hem de sağlık taramalan yapmak için faydalanmak mümkün olacaktır. Daha ileri yaş gruplan için de çeşitli sağlık tarama basamaklan düzenlenebilir: askerlik çağma gelmiş erkeklerin tam bir sağlık muayenesinden geçirilmesi, evlenen kişilerin sağlık kontrolünden geçirilmesi. Esas olan tüm toplumun en erken yaşta taranması ve ileri yaşlarda irreversible aşamaya gelmeden doğumsal kalp hastalarının bulunup tedavi edilmesidir. Sadece rutin üçüncü basamak sağlık hizmetleri ile yetinilmeyip, daha sağlıklı nesillerin oluşması için birinci basamak sağlık hizmetlerine öncelik verilmesi gerekmektedir. Koruyucu hekimlik hizmetlerinin nereye, kimlere ve nasıl ulaştmlacağı konusunda ön bir hazırlık yapılarak pilot bölge uygulamalan gerçekleştirilebilir. Bu şekilde zamanında tanısı konup tedavi edilemeyen doğumsal kalp hastalanndan erişkin yaşa erişenlerin sayısmm her yıl azalan bir trende devam edecek gibi görünmektedir. 27
Özet (Çeviri)
ingilizce özet Bakground: Nowadays, health problems are common reason for adult deaths. Adult congenital heart diseases are important problems among them. If congenital heart defects are diagnosed in early life-period, patients will have a late survival like healthy people. In this retrospective study we investigated patients with adult congenital heart diseases, who was operated on, in our clinic between 1995-1999. Material and Method: In Koşuyolu Heart and Research Hospital, all records of these patients were collected in the department of Cardiovascular Surgery. The patients were divided in different age groups and all data of patients aged > 5 years were investigated. Results: The ratio of adult cogenital heart diseases were found as 7 %. More than 65% of patients aged between 5-45 years. The disease was 50% diagnosed during ratine chack-up and 47 % of the patients were in 2-6 age group. The half of all patients had public healt insurance. Conclusions: Because the surgical repair should be performed in childhood and elementary education is an obligatoriness, we can use elementary schools to give health- education and to use for health-search. Another search-system can be used for adults like at the beginning of military service or marriage. Basically, the community should be searched when the people are in childhood and all congenital heart diseases should be operated before they arrive in irreversible situation. The most important thing is that that we should not be content with surgical treatment and apply preventive medicine to have healthy generations. Preparations of preventive medicine and application of pilot projects help to built new health politics for the maintenance of adults with congenital heart diseases. If we consider that we have a young population, the increase of health- search in whole country and early surgical intervention achieves to decrease the number of adults with congenital heart disease. 28