Patojen nüfusunda allee etkisi içeren bir epidemik model
An epidemic model with allee effect in pathogen population
  1. Tez No: 904276
  2. Yazar: MAIYDA RAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Patojen kaynaklı salgınlar, nüfus yoğunluğu, çevresel değişiklikler ve konak-patojen etkileşimleri gibi faktörlerle daha da kötüleşerek insan sağlığına yönelik önemli teh- ditler oluşturmaya devam etmektedir. Geleneksel salgın modelleri, genellikle homo- jen nüfus dinamiklerine odaklanmakta ve patojen yayılımını etkileyen kritik ekolojik faktörleri göz ardı etmektedir. Bu modellerdeki önemli bir sınırlama, Allee etkisi gibi mekanizmaların dahil edilmemesidir. Bu etki, hastalık dinamiklerinde kritik bir rol oynamaktadır. Allee etkisi, nüfus yoğunluğu belirli bir eşik seviyesinin altına düş- tüğünde büyüme hızlarının azalmasıyla karakterize edilir ve bu durum patojenlerin devamlılığı veya yok oluşu üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu tez çalışma- sında, bu boşluğu doldurmak için, patojen dinamiklerini Allee etkisiyle bütünleşti- ren bir salgın modeli temel alınarak, nüfus değişim dinamiklerini de içeren yeni bir model önerilmiştir. Uzun dönemli hastalıkların yayılma dinamiklerini temsil eden modellerde daha gerçekçi sonuçlar elde etmek için nüfusun büyüme dinamiklerini de modele dahil etmek önemlidir. Bu çalışmada önerilen modele ilişkin, denge nok- taları hesaplanmış, daha sonra patojenin bulaşmayı sürdürebilip sürdüremeyeceğini belirleyen nüfus eşikleri belirlenmmiştir.
Özet (Çeviri)
Epidemics caused by pathogens continue to pose significant threats to human he- alth, exacerbated by factors such as population density, environmental changes, and host-pathogen interactions. Traditional epidemic models typically focus on homoge- neous population dynamics and often overlook critical ecological factors influencing pathogen spread. A key limitation of these models is the exclusion of mechanisms like the Allee effect, which plays a crucial role in disease dynamics. The Allee effect is characterized by reduced growth rates when population density falls below a certain threshold, and this can have a significant impact on the persistence or extinction of pathogens. In this thesis, a new model is proposed to fill this gap, integrating the Allee effect into a model of pathogen dynamics and incorporating population change dynamics. Including population growth dynamics in models representing the spread of long-term diseases is important to achieve more realistic results. In this study, equilibrium points of the proposed model are calculated, and population thresholds determining whether the pathogen can continue to spread are identified.