The relationship between vocal coordination and therapeutic alliance in Mentalization-Based Treatment for Children (MBT-C)
Çocuklar için Zihinselleştirmeye Dayalı Terapide (MBT-C) vokal koordinasyon ve terapötik ittifak arasındaki ilişki
  1. Tez No: 904304
  2. Yazar: ONUR TULUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Terapötik ittifak, terapist ve danışan arasındaki işbirlikçi ve duygusal bağı ifade eder. Vokal koordinasyon, terapistin vokal kullanımını çocuğun ifadeleriyle uyumlu hale getirmesini içerir. Vokal koordinasyon ve terapötik ittifak ilişkisi çocuk psikoterapisinde daha önce çalışılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, Çocuklar için Zihinselleştirmeye Dayalı Terapide (MBT-C) terapistin ses koordinasyonu ile terapötik ittifak ilişkisini araştırmak ve seçilen dört seansta ses perdesi özellikleri, senkronizasyonu ve terapötik ittifak ilişkisi incelenmiştir. Sözel olmayan vokal koordinasyonun terapötik ittifakı olumlu yordayacağı ve seçilen seanslarda çocuk ve terapistin ses perdeleri arasında senkroni bulunacağı hipotezleri öne sürülmüştür. Ayrıca, seçilen seanslarda ses perdesi içeriğinin tanımlayıcı özellikleri araştırılmıştır. Katılımcılar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde Randomize Kontrollü Araştırma kapsamında MBT-C tedavisi alan 5-12 yaş arasındaki 101 çocuktur. Terapötik ittifak puanları için Therapy Process Observational Coding System - Alliance Scale (TPOCS-A) ve vokal koordinasyon kodlaması için Psychotherapist's Nonverbal Coordination Coding System kullanılmıştır. Ana analizler için çok düzeyli modelleme, perde içeriği ve perde senkronizasyonu analizleri için PRAAT yazılımı kullanılmıştır. Sonuçlar, terapistlerin vokal koordinasyon puanlarının terapötik ittifak puanlarını pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Ses perdesi senkronu analizinin sonuçları, ikililerin düşük ittifak seanslarında daha yüksek ses perdesi senkronuna sahip olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Perde özelliklerinin keşfedici analizi, düşük ittifak seanslarındaki çocukların daha yüksek ses perdesi standart sapmasına ve ortalama ses perdesine sahip olduğunu göstermiştir. Düşük ittifak seanslarındaki çocuklar daha fazla duygusal yoğunluk değişimi sergilemiş ve daha yüksek yoğunlukta duygular ifade etmiş olabilirler. Son olarak, düşük ittifak seanslarındaki çocuklar daha fazla empatik uyum ve vokal senkronizasyona ihtiyaç duyabilirler.
Özet (Çeviri)
Therapeutic alliance refers to the collaborative and emotional bond between therapist and client. Vocal coordination involves therapists aligning their vocalizations with the child's expressions. The association between vocal coordination and therapeutic alliance has not been previously studied in the context of child psychotherapy. The aim of the current study is to investigate the relationship between therapist's vocal coordination and therapeutic alliance in Mentalization-Based Treatment for Children (MBT-C) and explore the relationship between pitch characteristics, pitch synchrony and therapeutic alliance in selected 4 sessions with low and high alliance. The study hypothesizes that nonverbal vocal coordination positively predicts therapeutic alliance and that child and therapist vocal pitches correlate in selected sessions. Also, the pitch content was descriptively analyzed in selected sessions. Participants included 101 children who received MBT-C at Istanbul Bilgi University Psychological Counselling Center as part of a Randomized Controlled Trial. The Therapy Process Observational Coding System - Alliance scale (TPOCS-A) measured therapeutic alliance, while the Psychotherapist's Nonverbal Coordination Coding System assessed vocal coordination. Multilevel modeling was used for the main analyses, and PRAAT software was employed for pitch content and pitch synchrony analysis. The results showed that therapists' vocal coordination scores positively predicted therapeutic alliance scores. The results of the pitch synchrony analysis showed that the dyads tended to have higher pitch synchrony in low alliance sessions. The exploratory analysis of pitch characteristics showed that the children in low alliance sessions had higher pitch standard deviation and mean pitch. The children in low alliance sessions could have exhibited more emotional intensity changes and expressed higher intensity of emotions. Lastly, the children in low alliance settings might be in need for greater empathic attunement and vocal synchrony.