Güğümlü süt sağım makinaları için otomatik yıkama ünitesi tasarımı ve prototipinin geliştirilmesi
Design and prototype development of automatic washing unit for bucket milking machines
  1. Tez No: 904338
  2. Yazar: MUSTAFA GEZİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ GÜRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkemizde güğümlü süt sağım makinaları yaygın olarak kullanılmakta ve bunların temizlikleri her sağımdan sonra düzenli olarak dezenfektan uygulaması ile yapılması gerekirken, özellikle küçük aile işletmelerinde sağım başlıklarının soğuk suya daldırılması şeklinde yapılmaktadır. Bir kısım işletmelerde ise, farklı amaçlar için kullanılan deterjanlar (çamaşır deterjanı gibi) ile temizleme yapılmaktadır. Bu çalışmada uygulamada çiğ süt kalitesini etkileyen bu sorunun giderilmesi amacıyla, işlevsel olarak sağım sistemlerinde kullanılanlara benzer, tamamen yerli ve kullanımı kolay olan güğüm dahil olmak üzere tüm hattın temizlenmesi için bir yıkama ünitesi tasarımı ve prototipinin geliştirilmesi yapılmıştır. Geliştirilen prototip yıkama ünitesi ile yıkama işlemi yapılacak güğümlü sağım makinalarında temizliğin etkinliğini ortaya koymak için kalıntı analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda uzun süt hortumunda elle yapılan yıkamada 679,83±55,02 RLU, makine ile yıkamada 56,42±2,67 RLU değerinde olduğu tespit edilmiştir. Boyalı yüzeyler referans alındığında (< 80) ATP ölçüm cihazında kabul yani içilebilir olarak belirlenmiştir. Güğüm orta kısmında ise elle yıkamada 584,25±172,41 RLU, prototip ile yıkamada ise (20,00±2,88) RLU olduğu tespit edilmiş olup, paslanmaz çelik için ATP ölçüm cihazında referans değer (< 50) RLU'ya göre kabul çıkmıştır. Makineli yıkama değerlerinin diğer çalışma ile uyumlu ve temiz yüzey değerine sahip olduğu, elle yıkanan makinelerin ise kirli yüzey sınıfında olduğu belirlenmiştir. Sürüntü örnekleri (RLU) değerleri istatistik analiz sonuçlarına göre elle yıkama ile prototip yıkama makinesi arasında karşılaştırma yapıldığında önerilecek etkin yıkama sıcaklığı 60°C 5 dakikalık yıkama seçeneğidir.
Özet (Çeviri)
In our country, bucket milking machines are widely used, and their cleaning should be carried out regularly with disinfectant application after each milking. However, especially in small family businesses, the cleaning is often done by immersing the milking heads in cold water. In some businesses, cleaning is performed using detergents meant for other purposes (such as laundry detergent). In this study, to address this issue affecting raw milk quality, a design and prototype of a washing unit was developed that is functionally similar to those used in milking systems, entirely local, and easy to use for cleaning the entire system including the bucket. Residue analyses were conducted to determine the effectiveness of cleaning with the developed prototype washing unit on bucket milking machines. The analyses revealed that manual washing of the long milk hose resulted in 679.83±55.02 RLU, while machine washing resulted in 56.42±2.67 RLU. Based on the reference for painted surfaces (< 80), the ATP measurement device determined these as acceptable drinkable. For the middle part of the bucket, manual washing resulted in 584.25±172.41 RLU, whereas washing with the prototype resulted in 20.00±2.88 RLU, which was accepted as clean according to the reference value (< 50 RLU) for stainless steel. It was determined that the values from machine washing were consistent with other studies and indicative of clean surfaces, while machines washed manually were classified as having dirty surfaces. When comparing swab sample (RLU) values between hand washing and the prototype washing machine according to statistical analysis results, the recommended effective washing temperature is 60°C with a 5 minute washing option.