Beymelek lagünü'nde mırmır (Lithognathus mormyrus linnaeus, 1758)'ın beslenme ekolojisi
Feeding ecology of mirmir (Lithognathus mormyrus linnaeus, 1758) in beymelek lagoon
  1. Tez No: 904449
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ CAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM ATASARAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Beymelek Lagününde yakalanan mırmırların (Lithognathus mormyrus Linnaeus, 1758) mide içerikleri incelenmiştir. Beymelek Lagünü'nde 2023 Nisan ile 2024 Ocak arasındaki 4 mevsimde 198 dişi, 287 erkek olmak üzere toplam 485 adet mırmır örneklenmiştir. Mırmırların toplam boy uzunlukları 11,8 cm - 31,2 cm ve ağırlıkları 22,2 g - 480,3 g arasında değişkenlik göstermiştir. Mırmırların boy ve ağırlık ilişkileri ile boy frekans dağılımlarında mevsimsel farklılıklar bulunmuştur. Mırmırlar sonbahar mevsimi hariç izometrik, sonbahar mevsiminde ise negatif allometrik büyüme göstermiştir. Örneklenen 485 bireyden rastgele seçilen 146'sının mide içeriği incelenmiş ve bunların 117 adetinde sindirilmiş materyal ve tanımlanabilen organizmaya rastlanmıştır, 29 adeti ise boş çıkmıştır. Midelerin doluluk boşluk oranları boy gruplarına göre anlamlı farklılıklar göstermezken, mevsimler arasında anlamlı farklılıklara rastlan-mıştır. Mırmırların besin kompozisyonu % IRI değerlerine göre sırasıyla Chironomidae, Penaidae, Crustacea, Bivalvia ve Gastropoda üyelerinden oluşmaktadır. Ayrıca karnivor olan mırmırlar tükettiği besin organizmalarının boy gruplarına göre farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the gastric contents of the murres (Lithognathus mormyrus) caught in Beymelek Lagoon were analysed. A total of 485 murres (198 females and 287 males) were sampled in Beymelek Lagoon during 4 seasons between 2023 April and 2024 Janu-ary. The total length and weight of the murres varied between 11.8 - 31.2 cm and 22.2 - 480.3 g, respectively. Seasonal differences were found in the length-weight relationships and length frequency distributions of the seabream fishes. The growth was isometric except in the autumn season and negative allometric in the autumn season. The stomach contents of 146 randomly selected out of 485 individuals sampled were examined and 117 of them contained digested material and identifiable organisms, 29 of them were empty. While there were no significant differences between the size groups, significant differences we-re found between the seasons. According to the % IRI values, the food composition of murres consisted of Chironomidae, Penaidae, Crustacea, Bivalvia and Gastropoda members, respectively. In addition, according to the size groups of food organisms consumed by carnivorous murres showed a difference in the results of the study.