7. sınıf sosyal bilgiler dersinde karikatür kullanımının öğrenci başarısına etkisi
The impact of using cartoons on student achievement in 7th grade social studies classes
- Tez No: 904472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal bilgiler öğretiminde karikatür kullanımının öğrenci başarısına olan etkisini incelemektir. Karikatürlerin başarıya olan etkisini belirlemek için, geçerlilik ve güvenilirlik düzeyi yüksek olan ön-test ve son-test kontrol gruplu deneysel desen modeline dayalı bir araştırma tasarımı benimsenmiştir. Araştırma, 7. sınıf sosyal bilgiler dersinin“Bilim, Teknoloji ve Toplum”öğrenme alanında uygulanmıştır. Çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Gümüşhane ili Kelkit ilçesindeki bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, okulun 7. sınıflarında öğrenim gören iki farklı şubeden toplam 54 öğrenci katılmıştır. Dersler kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemiyle işlenirken, deney grubunda ise araştırmacı tarafından“Bilim, Teknoloji ve Toplum”öğrenme alanına uygun olarak tasarlanan karikatürler kullanılmıştır. Bu karikatürler, uzman görüşü alınarak, öğrencilerin yaş grubuna ve konunun içeriğine uygun olacak şekilde seçilmiştir. Başarı testi, başlangıçta 39 sorudan oluşacak şekilde hazırlanmış ve pilot çalışma 350 öğrenciyle uygulanmıştır. Pilot çalışmanın sonuçlarına dayanarak, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış ve ayırt edicilik düzeyi düşük olan sorular testten çıkarılmıştır. Nihai test, 34 sorudan oluşmuş ve deney ile kontrol gruplarına ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 27 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde deney ve kontrol gruplarının ön-test ve son-test başarı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of cartoon usage on student achievement in social studies teaching. To determine the impact of cartoons on achievement, a research design based on a quasi-experimental model with a pre-test and post-test control group was adopted, ensuring high validity and reliability levels. The research was conducted in the“Science, Technology, and Society”learning area of the 7th-grade social studies curriculum. The study took place in the 2023-2024 academic year at a public middle school in the Kelkit district of Gümüşhane, Turkey. A total of 54 students from two different classes in the 7th grade participated in the study. In the control group, the lessons were conducted using traditional teaching methods, while the experimental group was taught using cartoons designed by the researcher, tailored to the“Science, Technology, and Society”learning area. These cartoons were selected based on expert opinions to ensure they were age-appropriate for the students and relevant to the subject matter. The achievement test was initially prepared with 39 questions and piloted with 350 students. Based on the results of the pilot study, validity and reliability analyses were performed, and questions with low discrimination indices were removed. The final test consisted of 34 questions, which were applied as pre-tests and post-tests to both the experimental and control groups. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS 27 software. The analysis results indicated that there was no significant difference in pre-test and post-test achievement scores between the experimental and control groups.