Ostomi açılan hastalarda ilk stoma bakımı sırasında müzik dinletilmesinin anksiyete düzeyine etkisi
The effect of playing music during the first stoma care on anxiety level in ostomy patients
  1. Tez No: 904534
  2. Yazar: MERVE ÜNAL IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜKKE KARABACAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN OCAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma, ilk stoma bakımı esnasında müzik dinletilmesinin stoması olan bireylerde anksiyete düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacı ile randomize kontrollü tasarımda yapılmıştır. Araştırma İstanbul'da bulunan özel bir sağlık grubunun iki farklı hastanesinde Kasım 2022- Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini kolostomi/ileostomi açılan hastalar oluştururken dahil edilme kriterlerine uyan deney grubunda 34, kontrol grubunda 34 olmak üzere toplamda stoma açılan 68 hasta dahil edilmiştir. Deney grubunda yer alan hastalara (n=34) ilk stoma bakımı esnasında müzik dinletildi ve bakım bitiminde anksiyete düzeyleri değerlendirildi. Kontrol grubunda bulunan hastalara ilk bakım sonrasında anksiyete düzeyleri değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında,“Kişisel Bilgiler Formu”ve“Durumluk Kaygı Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntem olarak sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a randomized controlled design to evaluate the effect of music therapy on anxiety levels in individuals with stoma during initial stoma care. The study was conducted in two different hospitals of a private healthcare group in Istanbul between November 2022 and March 2024. The universe of the study consisted of patients with colostomy/ileostomy, and a total of 68 patients with stoma who met the inclusion criteria were included, 34 in the experimental group and 34 in the control group. A musical concert was performed for the patients in the experimental group (n=34) during initial stoma care, and their anxiety levels were assessed at the end of the care. Anxiety levels were assessed for the patients in the control group after initial care.“Personal Information Form”and“State Anxiety Scale”were used to collect the data. Descriptive statistical methods used in the evaluation of the data were number, percentage, mean and standard deviation.