Karayolu taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazı emisyonlarının gerçek hayat seyir koşullarına göre modellenmesi
Modelling of the exhaust gas emissions from road vehicles according to real driving conditions
- Tez No: 904541
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SORUŞBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Karayolu taşıtlarından kaynaklanan kirletici emisyonlar atmosferdeki toplam emisyon salımının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu sebeple taşıtlardan kaynaklanan egzoz emisyonlarını kısıtlayan regülasyonlar oluşturulmuştur. Bu regülasyonlar, yasa koyucular tarafından güncellenerek emisyonları daha da sınırlamaktadır. Bu çalışmada son Euro emisyon regülasyonuna göre gerçek sürüş testleri yapabilmek için güzergah oluşturma metodolojisi türetilmiştir. Oluşturulan metodolojinin çıktılarına göre farklı taşıtlarla emisyon testleri yapılarak metodoloji doğrulanmıştır. Gerçekleştirilen emisyon testlerinin dinamik şartları incelenmiş ve dinamik olarak testlerin tamamlanıp tamamlanmadığı incelenmiş ve türetilen yeni bir yorumlama metodu ile sonuçlar irdelenmiştir. Ayrıca bu tez çalışmasında, İstanbul trafik akış örneklemi kullanılarak emisyon envanteri oluşturma metodolojisi oluşturulmuştur. Bu metodoloji kullanılarak genel İstanbul envanteri örneklemi için bir uygulama türetilmiş ve ayrıca Covid -19 pandemisinin trafik akışına ve emisyonlara etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pollutant emissions from road vehicles constitute a significant part of the total emissions in the atmosphere. For this reason, regulations have been established that restrict exhaust emissions from vehicles. These regulations are updated by legislators to further limit emissions. In this study, a new methodology is derived in order to perform real driving emission tests according to the latest Euro emission regulation. The methodology has been verified by conducting emission tests with different vehicles according to the outputs of the established methodology. The dynamic conditions of the carried emission tests have been examined whether the tests were completed or not and the results of real driving test have been investigated dynamically by created new interpretation method. In addition, in this thesis, a methodology for calculating emission inventory was created using the Istanbul traffic flow sample. Using this methodology, an application has derived for the general Istanbul inventory and also the effect of the Covid -19 pandemic on traffic flow and emissions has been examined.