Muş Alparslan Üniversitesi kampüsünün elektrik enerji kalitesinin incelenmesi
Investigation of electrical energy quality of Muş Alparslan University campus
- Tez No: 904553
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİR RÜSTEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında Muş Alparslan Üniversitesi kampüsünde bulunan dağıtım trafoları güç kalitesi problemlerinden olan akım ve gerilim harmonikleri açısından incelenmiştir. Kampüste bulunan trafolarda enerji analizörü ile yapılan ölçümlerde akım ve gerilim harmonikleri kayıt altına alınmıştır. Ölçümler sonucunda elde edilen akım ve gerilim harmonikleri incelenmiştir. Yapılan ölçümlerde akım harmoniklerinin standart limitlerin üzerinde olduğu gerilim harmoniklerinin ise standart limitlere uygun olduğu belirlenmiştir. Akım harmonik değerleri kullanılarak Matlab/Simulink ortamında üç fazlı nonlineer yük modelleri oluşturulmuştur. Bu modellerin toplam harmonik bozulma (THD) oranları, enerji analizörü ile ölçülen değerlere oldukça yakın sonuçlar vermiştir. Matlab/Simulink ortamında akım harmoniklerini elimine edecek paralel aktif güç filtresi tasarlanmış ve her bir trafo için paralel aktif güç filtresinin performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the distribution transformers on the Muş Alparslan University campus have been examined for power quality issues related to current and voltage harmonics. Measurements of current and voltage harmonics were recorded using an energy analyzer at the transformers on the campus. The obtained current and voltage harmonics were analyzed. The measurements revealed that the current harmonics were above the standard limits, while the voltage harmonics were within the standard limits. Using the current harmonic values, three-phase nonlinear load models were created in the Matlab/Simulink environment. The total harmonic distortion (THD) ratios of these models were found to be quite close to the values measured by the energy analyzer. A parallel active power filter designed to eliminate current harmonics was developed in Matlab/Simulink, and the performance of the parallel active power filter was evaluated for each transformer.