The role of anger, alexithymia and pain severity in fibromyalgia syndrome
Fibromiyalji sendromunda öfke, aleksitimi ve ağrı şiddetinin rolü
  1. Tez No: 904594
  2. Yazar: OYA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ATALAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA NESLİHAN KURT OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı fibromiyalji sendromunda öfke, aleksitimi ve ağrı şiddetinin rolünü incelemektir. Çalışmaya 32 fibromiyalji sendromu tanısı almış, 30 romatoid artrit tanısı almış ve kontrol grubu olarak 35 sağlıklı birey dahil olmak üzere 97 katılımcı dahil edildi. Verilerin toplanmasında Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Spielberger Durumluk-Sürekli Öfke İfade Ölçeği, Öfke Ruminasyon Ölçeği ve Görsel Analog Ölçeği kullanıldı. Çalışmada romatoid artrit ve fibromiyalji grupları arasında aleksitimi düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Fibromiyalji hastalarının romatoid artrit hastalarına göre aleksitimi düzeyleri daha fazladır. Fibromiyalji hastaları ile sağlıklı kontrol grubunun aleksitimi düzeyleri arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı görülmemiştir. Fibromiyalji hastaları ile romatoid artrit hastalarının bastırılmış öfke skorları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı görülmemiştir. Benzer şekilde fibromiyalji hastaları ile sağlıklı katılımcıların bastırılmış öfke skorları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı görülmemiştir. Çalışmada iki grup arasındaki öfke ruminasyonu düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmuştur; fibromiyalji hastalarının hem romatoid artrit hastalarına hem de sağlıklı bireylere göre daha yüksek seviyede öfke ruminasyonu yaptığı görülmüştür. Aleksitimi düzeyleri, öfke ruminasyonu ve bastırılmış öfke ile ağrı şiddeti arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to explore the roles of anger, alexithymia, and pain severity in fibromyalgia syndrome. 97 participants, including 32 diagnosed with fibromyalgia syndrome, 30 diagnosed with rheumatoid arthritis, and 35 healthy individuals as a control group were involved in the study. Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Spielberger State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI), Anger Rumination Scale (ARS) and Visual Analog Scale (VAS) were employed in the data acquisition. The study found a significant disparity in alexithymia levels between the rheumatoid arthritis and fibromyalgia groups. Fibromyalgia patients showed enhanced levels of alexithymia compared to rheumatoid arthritis patients. However, no differences in fibromyalgia patients and healthy controls regarding alexithymia scores were found. No differences were found between fibromyalgia patients and rheumatoid arthritis in terms of anger suppression. Similarly, no differences were found between fibromyalgia patients and healthy controls in terms of anger suppression. The study found a substantial difference in anger rumination levels between the two groups, with fibromyalgia patients showing higher levels than both rheumatoid arthritis patients and healthy individuals. The correlation between alexithymia levels, anger rumination, and suppressed anger with pain severity did not achieve statistical significance.