The cognitive architecture of temporal metacognition
Zamansal üstbilişin bilişsel mimarisi
- Tez No: 904659
- Danışmanlar: PROF. FUAT BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Üstbiliş, kişinin kendi bilişsel süreçleri üzerine düşünme yetisi, literatürde baskın olarak algısal ve bellek alanlarında araştırılmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, bu yetiyi zaman, mekan ve çokluk gibi metrik alanlarda incelemiştir. Bu çalışmalar, insanın kendi bilişsel süreçlerini bu metrik alanlarda takip edebilme yeteneğini gösterse de, bugüne kadar bu genelleştirilmiş metrik hata izleme yeteneğinin nihai bilişsel yapısı üzerine kapsayıcı bir çalışma yapılmamıştır. Bu tez, metrik üstbilişin özel bir türü olarak zamansal hata izleme yeteneği üzerindeki farklı etkileri araştırmaktadır. Bu, kişinin kendi zamansal hata büyüklüğünü (yani, tahminlerin hedef süreden sapma miktarı) ve yönünü (yani, hedef sürenin altında mı yoksa üstünde mi kaldığını) (1) dışsal ve (2) içsel faktörler olmak üzere iki temel kategori altında incelemeyi içermektedir. Birinci çalışma (Bölüm 2), bu iki tür etkinin etkisini bütünsel bir şekilde araştırarak genel zamansal hata izleme yeteneği üzerinde endojen (içsel) ve eksojen (dışsal) geri bildirimin etkisini test etmektedir. Potansiyel bir dışsal faktör olarak, ikinci çalışma (Bölüm 3), algısal üstbiliş için daha önce gösterilmiş olan işler bellek (İB) yükünün azaltıcı etkisinin zamansal hata izleme yeteneğine uygulanıp uygulanamayacağını araştırmaktadır. Son olarak, üçüncü çalışma (Bölüm 4), zamansal hata izleme yeteneği üzerindeki farklı içsel faktörleri (örneğin, motor eylem, hata sahipliği ve hata sahipliğine yönelik inanç) araştırmaktadır. Genel olarak, birinci çalışmanın sonuçları, dışsal geri bildirimin deneme bazlı (çevrimiçi) zamansal hata izleme yeteneği üzerinde tutarlı bir etkisi olmadığını göstermiş ve aynı zamanda çevrimiçi ve deneyin sonunda genel zamanlama performansını rapor etmeyi ifade eden genel zamansal hata izleme yeteneği arasındaki ayrımı işaret etmiştir. Ek olarak, ikinci çalışma, farklı türdeki İB yükünün çevrimiçi zamansal hata izleme yeteneği üzerinde azaltıcı bir etkisi olmadığını göstermiştir. Son olarak, üçüncü çalışma, motor eylem ve zamansal hatanın sahiplenildiği inancının, zamansal hata izleme yeteneğinin iki bileşeni olarak güven ve hata yönlülüğü yargıları üzerindeki farklı etkilerini göstermiştir. Sonuç olarak, üç çalışmada bu tez (1) çevrimiçi ve genel zamansal farkındalık biçimleri arasındaki ayrımı ortaya koymuş (2) zamansal farkındalığın algısal üstbilişe göre farklı özelliklerini vurgulamış ve (3) zamansal hata izleme yeteneğinin iki bileşeni olarak hata büyüklüğü ve yön izleme özelliklerinin farklı olduğunu keşfetmiştir.
Özet (Çeviri)
Metacognition, which is the introspective ability to reason about one's own cognition, has long been investigated in perceptual and memory domains. Recent studies have investigated this ability within metric domains which include time, space and numerosity. While these studies demonstrate the human capability of keeping track of one's own cognition as it relates to these metric domains, no study thus far has investigated the cognitive architecture of this generalized metric error monitoring ability. The present dissertation investigates the different influences on the temporal error monitoring ability as a special case of metric metacognition, which includes keeping track of one's own temporal error magnitude (i.e., the extend of under or over estimating a target duration) and direction (i.e., under or overshooting the target duration) under two categories including (1) the exogenous and (2) endogenous factors. Study 1 (Chapter 2) investigates the effect of these two kinds of influences in a complementary way by testing the endogenous and exogenous feedback on global ability of temporal error monitoring. As a potential exogenous factor, Study 2 (Chapter 3) investigates whether the diminishing effect of working memory (WM) load documented previously for the perceptual metacognition applies to the temporal error monitoring ability. Finally, Study 3 (Chapter 4) investigates different endogenous factors (e.g., motor action, error ownership and belief of error owning) on the temporal error monitoring ability. Overall, results of the first study demonstrated no consistent effect of external feedback on trial-by-trial (online) temporal error monitoring ability while also pointing to the distinction between the online and global temporal error monitoring ability (i.e., reporting the average bias in the overall timing performance). Further, the second study pointed to no diminishing effect of WM load on online temporal error monitoring ability. Finally, the third study demonstrated the differential effect of motor action and belief of owning the temporal error on confidence and error directionality judgments as the two components of temporal error monitoring ability. Altogether, the present dissertation (1) demonstrated the distinction between online and global forms of temporal awareness (2) highlighted differential characteristics of temporal awareness with respect to the perceptual metacognition and (3) discovered the distinct characteristics of error magnitude and direction monitoring as two components of temporal error monitoring ability.