Çelik hububat silolarının performans analizi
Performance analysis of steel grain silos
  1. Tez No: 904660
  2. Yazar: KEMAL FİLFİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çelik silolar, Silolar tahıl depolamaya yönelik tesisler olarak kabul edilir. Siloların uzun yıllar kullanabilmemiz için tasarımı sırasında ekonomik ve güvenli olmasına özen gösterilmiştir. Silolar, oluşturuldukları malzemeye, kullanım amacına ve depolanacak malzemelere göre farklılık göstermektedir. Tahıl Silolarının Tasarımına İlişkin Eurocode esas alınarak ve tasarım kuralları uygulanarak düzenlenerek hazırlanmış olup, Türkçedeki araştırma içeriğini zenginleştirmek amacıyla tasarım stili sayısal örneklerle de netleştirilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmayla ilgili Türkçe dilinde kapsamlı bir referans bulunmamaktadır. Silindirik siloların daha düşük stres ve deformasyon gösterdiğini, bu nedenle daha uygun olduklarını ve daha az yapı malzemesi gerektirdiklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca, silindirik siloların geometrisi, içlerindeki malzemenin basıncını daha eşit bir şekilde dağıtarak yapısal stabiliteyi artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Steel silos are modern structures designed to store and protect grain and other granular materials. Silos differ from many other structures in that their design loads can affect almost the entire economic life of the structure and they are exposed to usage loads exceeding their own weight. It is thought that this study will fill a gap since there is no comprehensive source in Turkish for the design of steel tanks, which have different characteristic features and are widely used in our country as well as all over the world. The study, based on the Eurocode, which will have legal sanction for our country after the possible future membership of the European Union, is prepared in a specification format in which the design principles and design rules of steel silos in general and grain silos, which are more common than different types in particular, are presented. An attempt was made to explain the design method and philosophy, and then to increase the understandability of the subject with numerical examples. The analysis results show that cylindrical silos show lower stress and deformation, therefore they are more suitable and require less construction material. In addition, the geometry of cylindrical silos increases structural stability by distributing the pressure of the material inside them more evenly.