Cordyceps militaris ekstraktinin antimikrobiyal ve antioksidan aktivitesinin araştirilmasi
Investigation of antimicrobial and antioxidant activity of cordyceps militaris extract
- Tez No: 904674
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mantarlar çeşitli farmakolojik aktivitelere sahip biyoaktif bileşiklerle doludur. Genellikle tırtıl mantarı olarak adlandırılan Cordyceps militaris (C. militaris), böcek öldürücü bir mantardır. M.Ö. 2000 yılından bu yana Çin ve Tibet geleneksel tıbbında farklı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinen Cordycipitaceae familyasına aittir. Fermente sıvı kültürden aktif bileşenler ekstrakte edildi ve sonuçları doğrulamak için farklı analitik teknikler (FT-IR, UV-Vis, GC-MS ve PL spektroskopisi) kullanıldı. Sonuçlar ekstraktın %45,27'sini temsil eden ana bileşenlerin 9-oktadekanoik asit, hekzadekanoik asit ester ve heksadekan 2,6,10,14-tetrametil olduğunu gösterdi. Ekstraktın Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa'ya karşı bakteriyel aktiviteleri doğrulandı. Ekstraktın fotolüminesans özellikleri analiz edildi ve önemli sonuşler gösterdi, bu sonuçları Kasha kuralı ile uyumluydu. Bu sonuçlar sualtı fermantasyon yöntemi kullanılarak ekstrakte edilen C. militaris bileşiklerinin modern tıbbi alanlarda potansiyel tıbbi değere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mushrooms are full of bioactive compounds with various pharmacological activities. Cordyceps militaris (C. militaris), often called the caterpillar fungus, is an insectivorous fungus. It belongs to the family Cordycipitaceae, which has been known for the treatment of different diseases in Chinese and Tibetan traditional medicine since 2000 B.C. Active ingredients were extracted from the fermented liquid culture and different analytical techniques (FT-IR, UV-Vis, GC-MS and PL spectroscopy) were used to confirm the results. The results showed that the main components representing 45.27% of extract were 9-octadecenoic acid, hexadecanoic acid ester and hexadecane 2,6,10,14-tetramethyl. The bacterial activities of the extract against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa were confirmed. Photoluminescence properties of the extract were analyzed and showed significant results, they were satisfied with Kasha's rule. These results indicate the extracted compounds of C. militaris using the submerged fermentation method have potential medicinal value in modern medicinal fields.