Üniversite öğrencilerinin bakış açısıyla Çorum şehrinin kentsel güvenlik imajının belirlenmesi
The determination of the urban security image of the city of Çorum from the perspective of university students
  1. Tez No: 904675
  2. Yazar: DİLARA ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hitit Üniversitesi öğrencilerinin kentsel güvenlik algısını araştırmaktır. Araştırmada, katılımcıların demografik özellikleri ile yaşadıkları kentin kimliği algısı, kentsel nitelik algısı ve kentsel güvenlik algısı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmada kullanılan ölçekler arasında“Kent Kimliği Ölçeği”,“Kentsel Nitelik Algısı Ölçeği”ve“Kentsel Güvenlik Ölçeği”yer almıştır. Veri toplama sürecinde, öğrencilere yöneltilen sorularla demografik bilgileri ve algılarıyla ilgili bilgiler elde edilmiş ve bu bilgiler SPSS paket program kullanılarak istatistiksel analiz aracıyla değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, katılımcıların yaş ortalaması 22,39 ± 3,51 arasında değişmekte olup, yaş ile kent kimliği ölçeği arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişki, öğrencilerin yaşları arttıkça kent kimliğini daha merkezi biçimde taşıdıklarını göstermektedir. Ayrıca, öğrencilerin bulundukları fakülte ile yaşadıkları kenti daha olumlu biçimde algıladıklarını gösteren kentsel nitelik algısı ölçeği arasında da anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ancak, öğrencilerin cinsiyeti ile kent güvenliği algısı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmanın sonuçları, öğrencilerin demografik özellikleri ile algıları arasındaki ilişkileri vurgulayarak, kentsel güvenlik politikalarının ve uygulamalarının daha etkili bir şekilde tasarlanmasına katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, çalışma kentsel alanlarda güvenlik algısının anlaşılmasına ve geliştirilmesine yönelik önemli bir bilgi kaynağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the urban security perception of Hitit University students. The research explores the relationships between participants' demographic characteristics and their perceptions of urban identity, urban quality, and urban security. The scales used in the study include the“Urban Identity Scale,”“Urban Quality Perception Scale,”and“Urban Security Scale.”Data collection involved questions directed at gathering demographic information and perceptions using the SPSS statistical analysis tool. Findings revealed that the participants' average age was 22.39 ± 3.51, with a significant correlation between age and urban identity scale. This correlation suggests that as students' age increases, they tend to carry a more centralized urban identity. Additionally, a significant relationship was found between the faculty where students belong and their positive perception of the city they live in, as indicated by the urban quality perception scale. However, no significant relationship was found between students' gender and their perception of urban security. The study's results emphasize the relationships between students' demographic characteristics and their perceptions, contributing to the more effective design of urban security policies and practices. In this context, the study serves as a valuable source of information for understanding and enhancing the perception of security in urban areas.