Üniversite kampüslerinin hibrit mekan kullanım deneyimleri: Eskişehir Teknik Üniversitesi örneği
Hybrid space use experiences of university campuses: The example of Eskişehir Technical University
- Tez No: 904681
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kriz dönemlerinin mekân deneyimleri ve kullanımları üzerindeki etkileri hem bireylerin sosyal etkileşim biçimlerini hem de mekânın işlevselliğini etkileyen unsurlar olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, COVID-19 salgınının neden olduğu değişimler, üniversite kampüslerindeki sosyal, kültürel ve akademik pratiklerin dijital platformlara taşınmasına yol açmakta ve mekânın işlevselliğinin yeniden sorgulanmasını gerektirmektedir. Üniversite kampüsleri, sahip oldukları fiziksel ve sosyal donatılarla kriz dönemlerinde alternatif mekânsal düzenlemelerin gerekli olduğu alanlardır. Çalışma, kriz dönemlerinde üniversite kampüslerindeki mekânsal dönüşümleri ve bu dönüşümlerin kullanıcı deneyimlerine etkilerini inceleyerek krizlerin mekân deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini anlamayı amaçlamaktadır. Özellikle hibrit mekân kullanımlarının, fiziksel ve sanal etkileşimlerin nasıl bir arada var olabileceğine dair yeni perspektifler sunduğunu vurgulamaktadır. Kriz dönemleri, bireylerin fiziksel mekânlardaki sosyal etkileşimlerinin yanı sıra sanal ortamlardaki etkileşim biçimlerini de zorunlu kılarak, farklı deneyim alanlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu dönemlerde hem fiziksel hem de sanal mekanlarda yaşanan deneyimler bireylerin sosyal, kültürel ve akademik pratiklerine yeni dinamikler kazandırmaktadır. Çalışma kapsamında, üniversite kampüslerindeki sosyal etkileşimlerin değişimi ve mekânsal düzenlemelerin nasıl evrildiği incelenmekte, bu süreçler öğrenci perspektifinden derinlemesine analiz edilmektedir. Araştırma yöntemi olarak sıralı açıklayıcı karma yöntem yaklaşımı kullanılmaktadır. Nitel ve nicel veri toplama yöntemleri kullanılarak, öğrencilerin mekân kullanım deneyimleri anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile derinlemesine incelenmektedir. Elde edilen nitel veriler, MAXQDA yazılımıyla içerik analizine tabi tutulmakta ve SPSS programı ile betimsel istatistikler üretilmektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, üniversite kampüslerinin gelecekteki olası krizlere karşı daha dayanıklı hale getirilmesi için esneklik ve dirençliliği artırmaya yönelik mekânsal düzenlemelere dair somut öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impacts of crisis situation on spatial experiences and usage, revealing how these periods profoundly influence both social interaction patterns and the functionality of spaces. The transformations prompted by the COVID-19 pandemic has led to the relocation of social, cultural, and academic practices within university campuses to digital platforms, necessitating a reevaluation of the functionality of these spaces. University campuses, with their physical and social amenities, are areas where alternative spatial arrangements become essential during crises. This research provides a detailed analysis of the spatial transformations of university campuses in times of crisis and the effects of these changes on user experiences. It aims to understand how crisis periods shape spatial experiences, specifically offering new perspectives on hybrid space usage, where physical and virtual interactions can coexist. Crisis periods, by requiring both physical and virtual forms of interaction, introduce distinct experiential domains, enriching individuals' social, cultural, and academic practices with new dynamics. In this context, the study explores the shifts in social interactions and the evolution of spatial arrangements within university campuses, analyzing these processes deeply from the student perspective. A sequential explanatory mixed-methods approach is employed as the research methodology. Using both qualitative and quantitative data collection methods, students' spatial usage experiences are comprehensively investigated through surveys and semi-structured interviews. The qualitative data obtained are analyzed through content analysis using the MAXQDA software, while descriptive statistics are generated through the SPSS program. Based on the findings, this study offers concrete suggestions for spatial arrangements aimed at enhancing the flexibility and resilience of university campuses to better withstand potential future crises.