Duygusal emeğin yaşam tatmini ve mental iyi oluş üzerindeki ilişkisi: Havacılık sektöründe bir uygulama
The effect of emotional labor on life satisfaction and mental well-being: An application in the aviation industry
- Tez No: 904690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İstatistik, İşletme, Civil Aviation, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada çalışanların duygusal emekleri ve yaşam tatminleri ile mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle havacılık sektöründe kabin görevlisi olarak çalışanlar arasından kolayda örnekleme yöntemi ile 156 katılımcı üzerinden çalışmanın gerçekleştirildiği görülmektedir. Yapılan çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçekler duygusal emek ölçeği, yaşam tatmini ölçeği ile mental iyi oluş ölçeği olarak belirlenmiştir. Elde edilen verilerin istatistik analizleri sonucunda duygusal çaba ile duygusal uyumsuzluk değişkeni arasında düşük pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunurken, duygusal uyumsuzluk ile yaşam tatmini arasında düşük pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmadığı; duygusal uyumsuzluk ile mental iyi oluş arasında düşük pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunduğu, duygusal çaba ile mental iyi oluş arasında düşük pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between emotional labour, life satisfaction and mental well-being levels of employees. For this reason, it is seen that the study was carried out on 156 participants with the convenience sampling method among those working as cabin attendants in the aviation sector. In the study, questionnaire method was used as data collection method. The scales used in the study were emotional labour scale, life satisfaction scale and mental well-being scale. As a result of the statistical analyses of the data obtained, it was determined that there was a low positive significant relationship between emotional effort and emotional dissonance, there was no low positive significant relationship between emotional dissonance and life satisfaction, there was a low positive significant relationship between emotional dissonance and mental well-being, and there was a low positive significant relationship between emotional effort and mental well-being.