Türk Güreş Milli Takımı seviyesindeki güreşçilerin kalp yapı ve fonksiyonlarının elektrokardiografi yöntemi ile incelenmesi
Research on the heart structions and functions of the wrestlers who are at the national team level by electrocardiography method
  1. Tez No: 90471
  2. Yazar: SERKAN HAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
66 6. ÖZET Milli takım seviyesindeki güreşçilerde kardiak fonksiyonel ve anatomik parametreler incelenerek bu özel guruba ilişkin somut bilgilere sahip olmak, benzer yaş gurubundaki normal şahısların benzer parametreleri ile karşılaştırarak güreşin uzun sürede kalp yapı ve fonksiyonları üzerine etkisini ve bu etkinin miktarını belirlemek amacıyla yapılan çalışmaya çeşitli dönemlerde Türk güreş milli takımına girmiş, ulusal ve uluslar arası başarıları olan ve halen çeşitli kulüplerde güreş yapan herhangi bir hastalığı olmayan 20 adet güreşçi, yine aynı yaş gurubunda olan, düzenli spor yapmayan, herhangi bir hastalığı bulunmayan sağlıklı 20 adet sedanter şahıs alınmıştır. Gurupların istirahat elektrokardiogramları ve kan basınç ölçümleri alınmıştır. Güreşçilerin ölçümleri literatürle ve kontrol gurubuyla karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmada sporcuların nabzında kontrol gurubuna oranla anlamlı bir düşme olduğu tespit edilmiştir. Bradikardi sporcularda genel bir bulgudur. Sporcularda birinci derecede blok sınırında iletim anormalliklerine rastlanmıştır. İletimdeki bu anormallik uzun süreli antrenmanın kalp kas miktarına yaptığı artıştan kaynaklanmaktadır. Sporcularda belli ölçülerde iletim anormalliklerine rastlanması normaldir, hastalık belirtisi değildir. Sporcuların atriumlarında kontrol gurubuna oranla bir büyümenin olduğu tespit edilmiştir. Bu büyüme hipertrofı sınırının altında olmasına rağmen guruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Sporcu gurubunun sol ventrikülünde hipertrofı tespit edilirken sağ ventrikül değerlerinin kontrol gurubunun değerlerinin altında67 olduğu tespit edilmiştir. Sporcuların sağ ventrikül kriterlerinin kontrol gurubunun sağ ventrikül kriterlerinden düşük olmasının sebebi sol ventrikül hipertrofisidir. Dinlenme/çalışma oranında guruplar arasında anlamlı farkın olmaması kalpte oluşan bradikardinin kalbin sadece dinlenme zamanındaki uzamadan değil, dinlenme ve çalışma sürelerinin birlikte uzamasından kaynaklandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY The aim of the study was to analyze the cardio functional and anatomic parameters of wrestlers to obtain specific information who are in the national team level, by comparing these estimations with the sedentars who are in the same age group, to identify the effect and quantity of the effect of wrestling on the heart structure and on the heart functions. The sample consisted of 20 wrestlers who have been and who are still in the national team, had national and international successes and who are still wrestling in several clubs, and have not got any illnesses, as the experimental group. And the control group was composed from 20 sedentars who are in the same age group and have not got any illnesses and not doing regular exercise. The resting electrocardiographs and blood pressures of the groups were taken. The measurements of wrestlers were compared with the related literature and with the control group. The study pointed out that there was a significant decrease in the wrestlers heart rate and systolic pressure according to the control group. Brachicardi is a general finding in wrestlers. There have been some current abnormalities seen in the first degree block. In some levels these current abnormalities in wrestlers is normal, this is not an illness. A growth was found in the wrestlers atriums when compared with the control group. Although the growth was under hypertrophy level, the difference between the groups was statistically significant. While a hypertrophy in the left ventricule was estimated in the wrestlers, the right ventricule values were estimated under the values of69 control group. The reason why the right ventricule criterias of wrestlers were below the control groups right ventricule values was explained by the left ventricule hypertrophy in the wrestlers. Not having seen any significant difference between the experimental group and control group, according to^ their resting/working percentage, identifies that bradicardi was caused by the lengthening of both resting and working time, not only by the lengthening of resting time.