Yüksek irtifada yapılan antrenmanların Kastamonu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin bazı fiziksel özellikleri ve çeşitli kan parametreleri üzerine kronik etkilerinin araştırılması
A Research on the chronic effects of training at high altitude on some physical characteristics and some blood parameters of the students from Kastamonu School of Physical Education and Sports
  1. Tez No: 90470
  2. Yazar: İSMAİL KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada 20-27 yaşlarında Kastamonu Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda okuyan 15 erkek öğrencinin yüksek irtifaya çıktıklanndaki ve Kastamonu' ya geri döndüklerindeki fiziksel performansları, çeşitli kan parametreleri, nabız ve tansiyonlarının karşılaştırılması amaçlandı. Kaçkar Dağlarındaki (3250 m) 18. günde ve Kastamonu'da (200m) 7. günde deneklerin eritrosit, lökosit, hemoglobin, hematokrit, istirahat sistolik ve diyastolik kan basınçları, istirahat kalp atım sayılan, aerobik ve an aerobik güç düzeyleri ölçüldü. İstatistiksel analizler (t-testi hesaplamaları) IBM Pentium II 450 marka bilgisayarda yüklü bulunan SPSS paket programıyla hesaplanmıştır. Yüksek irtifada ve deniz seviyesinde alınan sonuçlara göre; eritrosit (% 6.801, p>0.05), lökosit (% 27.763, p>0.05), hemoglobin (%7.137, p0.05), istirahat sistolik kan basıncı (%24,942, p0.05), max V02 (%1 1.911, p>0.05), an aerobik güç (%0.115, p>0.05) artış bulunmuştur. -81-Yapmış olduğumuz araştırmada; yüksek irtifada efor sarf eden sporcuların vitamin ve minerallerle desteklenmeleri, düzenli uyku ve dinlenme yapmaları ve laktik asit birikmesine yol açacak olan egzersizlerin ilk günlerde yapılmaması gerektiği tespit edilmiştir. -82-
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The purpose of this study was to compare the alternations of physical performance, some blood parameters, pulse and blood pressure of male students from Kastamonu School of Physical Education and Sports aged 20-27 at high altitude and returned to low altitude. The erythrocytes, leucocyte, hemoglobin, hematocrit, resting systolic and diastolic blood pressure, resting heart rate, aerobic and anaerobic power measurements were done at 18 Ul days of altitude in Kaçkar Mountains (3250 m) and the same measurements were done at 7 * days after returning Kastamonu (200 m). Statistical analysis ( t-test) of measurements were done by IBM Pentium II 450 model computer with SPSS packet program. The Rize and Kastamonu measurements results showed that, WBC(% 27.763, p< 0,05), HB (% 7.137, p< 0,05), resting systolic blood pressure ( %24,942, p0,05), HCT (% 3,366, p>0,05), vertical jump (% 4.103, p>0.05) The results suggest that athlethes who trained at high altitude should be supplied by vitamin and minerals, they should sleep and rest regularly, they shouldn't make any exercise which can cause to lactic acid accumulation. -84-