Investigation of Genre Theory and Game Taxonomy through the analysis of Steam Tags
Steam etiketlerinin analizi yoluyla Tür Teorisi ve Oyun Taksonomisinin incelenmesi
- Tez No: 904741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Akademik literatürdeki oyun türü teorilerinin teorik çerçeveleri ile oyun endüstrisinde uygulanan pratik sınıflandırma sistemlerini karşılaştıran bu tez, odak olarak Steam'in etiket tabanlı sistemini ele almaktadır. Bu araştırma, Steam'in sınıflandırma sisteminin vaka çalışması ve seçilen oyunlara atanan Steam Etiketlerinin içerik analizi ile desteklenmektedir. Bulgular, teorik tür tanımlamaları ile Steam üzerindeki pratik uygulamalar arasında tutarsızlıklar ortaya koymakta ve mevcut sistemin etkinlik ve sınırlamalarını vurgulamaktadır. Çalışma, sınıflandırma doğruluğunu artırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için daha formal ve standartlaştırılmış bir oyun taksonomisinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu araştırma, oyun taksonomisi konusundaki akademik tartışmalara katkıda bulunmakta ve oyun endüstrisindeki sınıflandırma uygulamalarını iyileştirmek için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis compares theoretical frameworks of game genre theory in academic literature and the practical categorization systems employed in the gaming industry, with a focus on Steam's tag-based system. Utilizing a case study approach, this research involves an analysis of Steam's categorization system, supported by content analysis of assigned Steam Tags to selected games. The findings reveal inconsistencies between theoretical genre definitions and their practical implementations on Steam, highlighting both the effectiveness and limitations of the current system. The study emphasizes the need for a more formal and standardized game taxonomy to enhance categorization accuracy and improve user experience. This research contributes to the academic discourse on game taxonomy and offers practical recommendations for refining categorization practices in the gaming industry.