Investigating the relationship between EFL instructors' autonomy, teacher personality, and teaching styles
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten eğitmenlerin özerkliği, öğretmen kişiliği ve öğretim stilleri arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 904742
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yabancı dil olarak İngilizce öğreten akademik personel arasında özerklik, kişilik özellikleri ve öğretim yöntemleri arasındaki farkı incelemektir. Hem nicel hem de nitel araştırmayı içeren karma bir araştırma tasarımı kullanıldı. Keşifsel Sıralı Tasarım benimsendi. İstanbul'daki özel ve devlet üniversitelerinde çalışan 208 akademik personelden nicel veriler toplanırken, 10 akademik personelden nitel veriler elde edilmiştir. Çalışmada, veriler Kişisel ve Mesleki Bilgiler Formu, Öğretim Otonomisi Ölçeği, Öğretim Tarzları Ölçeği, HEXACO Kişilik Envanteri-kısa form ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak toplanmıştır. Bağımsız değişkenlerin analizi için bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey sonrası test kullanıldı. Bağımsız değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılarak incelendi. Sonuçlar, özerklik ile kişilik özellikleri arasında olumlu bir ilişki olduğunu göstermiştir. Kadın eğitmenler, erkek meslektaşlarına kıyasla genel öğretim özerkliğinde daha yüksek seviyeler sergilemektedir. Yaşın öğretim özerkliği üzerinde önemli bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Toplanan bulgular göz önüne alındığında, bu çalışmada daha fazla araştırma için pedagojik öneriler ve tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the difference between autonomy, personality traits, and teaching methodologies among academic staff teaching English as a foreign language in Turkey. A mixed research design, incorporating both quantitative and qualitative research, was employed. An Exploratory Sequential Design was adopted. Quantitative data were collected from 208 academic staff members working at private and state universities in Istanbul, while qualitative data were gathered from 10 academic staff members. In the study, data were collected using a Personal and Professional Details Form, Teaching Autonomy Scale, Teaching Styles Scale, HEXACO Personality Inventory-short form, and Semi-Structured Interview Form. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Tukey post hoc test were used for the analysis of independent variables. The relationship between independent variables was examined using Pearson Correlation Coefficient. The results indicated a positive relationship between autonomy and personality traits. Female instructors exhibit higher levels of general teaching autonomy compared to their male counterparts. Age was found to have no significant effect on teaching autonomy. Considering the gathered findings, pedagogical recommendations and suggestions were recommended for further research in this study.