Bitkisel protein ile zenginleştirilmiş vegan yumuşak şeker ürünlerinin geliştirilmesi
Development of vegan soft candy productsenriched with plant based protein
  1. Tez No: 904775
  2. Yazar: DİLARA DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DURAKLI VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Proteinler özellikle büyüme, gelişme ve hücre onarımı bakımından ihtiyaç duyulan önemli besin gruplarıdır. Dünyadaki nüfusun artmasıyla birlikte özellikle hayvansal protein kaynaklarının yetersiz kaldığı bilinmektedir. Tüm bunlara alternatif olarak protein ihtiyacını karşılayan bitkisel proteinler, doymuş yağ içermemeleri, kolay bulunabilir olmaları ve besleyici özellikleri sayesinde hayvansal proteinlere alternatif olarak görülmektedir. Bu çalışmada, bitkisel protein kaynağı olarak bezelye, balkabağı, fasulye, bakla ve pirinç proteinleri kullanılarak vegan yumuşak şeker üretimi yapılmıştır. Farklı protein içeriği oranlarına sahip bitkisel proteinler son üründe %3, %6, %9 ve %12 protein içeriği olacak şekilde formülasyonlarda kullanılmıştır. Hedeflenen protein içerikleri elde edilen örneklerde su aktivitesi, pişme briksi, tekstür, renk ölçüm, erime, hızlandırılmış raf ömrü ve duyusal değerlendirme analizleri yapılmıştır. Tekstürel olarak %3 protein içerikli ürünlerin sertlik değeri 597g-1013g değerleri arasında iken %12 protein içerikli ürünlerin 1113g ve 2955g değerleri arasında çıktığı ancak jelleşme kabiliyetinin düştüğü gözlemlenmiştir. %3 protein içerikli ürünlerde su aktivitesi değeri %0,6818 ile %0,7029 iken, protein oranı %12 olduğunda su aktivitesi değerinin %0,7481 ile %0,7471 aralığında olduğu tespit edilmiştir. Renk değerleri incelendiğinde %3 ve %12 protein içerikli yumuşak şeker ürünlerinde 60,155 ile 75,530 L değerleri en yüksek fasulye proteinli ürün çeşidinde ölçülmüştür. Renk ölçüm analizinde proteinli yumuşak şeker ürünlerinin ΔE değerleri, protein oranı artışına bağlı olarak arttığı görülmüştür. Son olarak yapılan duyusal değerlendirme ve hızlandırılmış raf ömrü sonuçlarına göre %3 protein içerikli yumuşak şeker ürünlerinin tercih edilme oranının yüksek ve raf ömrü süresince stabil olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Proteins are important nutrient groups that are needed especially for growth, development and cell repair. It is known that especially animal protein sources are insufficient with the increasing population in the world. As an alternative to all these, plant proteins that meet the protein need are seen as an alternative to animal proteins due to their lack of saturated fat, easy availability and nutritional properties. In this study, vegan soft candy was produced using pea, pumpkin, bean, broad bean and rice proteins as plant protein sources. Plant proteins with different protein content ratios were used in formulations to have 3%, 6%, 9% and 12% protein content in the final product. Water activity, cooking brix, texture, color measurement, melting, accelerated shelf life and sensory evaluation analyses were performed in the samples from which the targeted protein contents were obtained. It was observed that the hardness value of products with 3% protein content was between 597g-1013g values ​​in terms of textural values, while products with 12% protein content were between 1113g and 2955g values, but their gelation ability decreased. In products with 3% protein content, the water activity value was found to be between 0.6818% and 0.7029%, while when the protein content was 12%, the water activity value was found to be between 0.7481% and 0.7471%. When the color values ​​were examined, the highest values ​​of 60.155 and 75.530 L were measured in the bean protein product type in soft candy products with 3% and 12% protein content. In the color measurement analysis, it was observed that the ΔE values ​​of protein soft candy products increased depending on the increase in protein content. Finally, according to the sensory evaluation and accelerated shelf life results, it was seen that the preference rate of soft candy products with 3% protein content was high and stable during shelf life.