Kızılötesi termal kamera ile basınç yarası gelişiminin önlenmesi
Prevention of pressure wound development with infrared thermal camera
  1. Tez No: 904776
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZCAN İLÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, prospektif tanımlayıcı tipte bir çalışma olarak, yoğun bakıma kabul edilen hastalarda kızılötesi termal kamera (KTK) kullanılarak basınç bölgelerinde cilt sıcaklığının görüntülenmesinin geleneksel yöntemle karşılaştırılmak, hastalarda basınç yaralanması gelişimine sebep olan faktörlerin incelemek ve KTK'nın basınç yaralanmalarını önlemede etkinliğini değerlendirmek amacı ile gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini 04.10.2023- 28.11.2023 tarihleri arasında Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Merkezi Ünitede yoğun bakımda yatan, araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan ve katılmayı kabul eden hastalar (n:30) oluşturdu. Veriler yüz yüze görüşmeyle en az 2 gün en çok 10 gün araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin analizinde; Independent-Samples T Test, chi square, korelasyon, kaplan meir testi ve cox regresyon testi ile hesaplandı. Çalışma 30 hasta ve 1755 termografi değerlendirme ile tamamlandı. KTK ile ölçülen delta-t sıcaklık farklılıkları supine pozisyonunda topuk ile sağ-sol lateral pozisyonda kulak, omuz, dirsek, torakanter ve malleolus basınç bölgelerinde -1 °C'nin üzerinde fark tespit edilerek yüksek riskli olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a prospective descriptive type study, with the aim of comparing the imaging of skin temperature in pressure zones using an infrared thermal camera (İTC) in patients admitted to intensive care with the traditional method, examining the factors that cause pressure injury development in patients, and evaluating the effectiveness of the İTC in preventing pressure wound. The population of the study consisted of patients (n: 30) who were hospitalized in intensive care at Bolu İzzet Baysal State Hospital Central Unit between 04.10.2023 and 28.11.2023, who met the inclusion criteria of the study and agreed to participate. Data were collected by the researcher through face-to-face interviews for at least 2 days and at most 10 days. In the analysis of data; It was calculated using Independent-Samples T Test, chi square, correlation, Kaplan Meir test and Cox regression test. The study was completed with 30 patients and 1755 thermography evaluations. Delta-T temperature differences measured by İTC were determined to be high risk, with differences above -1 °C detected in the heel in the supine position and in the ear, shoulder, elbow, thoracanter and malleolus pressure areas in the right-left lateral position.