Muhsin Mehdi'nin İslam felsefesi anlayışı
Muhsin Mahdi's conception of Islamic philosophy
- Tez No: 904799
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CÜNEYT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı, Türkçe literatürde kendisine ve düşünce dünyasına tahsis edilmiş bütünlüklü bir çalışma bulunmayan, 20. yüzyıldaki önde gelen İslam felsefesi araştırmacılarından Muhsin Mehdi'nin (ö. 2007) İslam felsefesi anlayışını ortaya koymaktır. Bu amaçla tezde, Mehdi'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra, Mehdi'nin hocası ve yakın arkadaşı Leo Strauss'tan hangi konularda ne boyutlarda etkilendiği ele alınmıştır. Bu tezde Mehdi'nin genel olarak İslam felsefesine ve bunun içinde özel bir önem atfettiği siyaset felsefesine nasıl yaklaştığı incelenmiştir. Odaklandığı konular ve özellikle İslam filozoflarını ele alma şekli bakımından Strauss'un yolunu takip eden Mehdi, hocasının usulüyle paralel olarak, İslam filozoflarının eserlerinde ikilemde kaldığı veya açıklama getiremediği hususlarda felsefe, din ve toplum ilişkisini çözüm olarak kullanmaktadır. Ona göre, İslam filozoflarının ele aldığı konulara dair sorduğu sorulara bulamadığı cevap, bu filozofların egzoterik-ezoterik yazım tarzında gizlenmiştir. Strauss gibi Mehdi de bu yazım tarzıyla İslam filozoflarının baskıya uğrama endişesiyle asıl fikirlerini gizlediklerini düşünmektedir ve bu filozofların eserlerini siyaset felsefesi kapsamında ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to demonstrate Muhsin Mahdi's (d. 2007) conception of Islamic philosophy. Mahdi is one of the 20th century's most prominent researchers of Islamic philosophy, whose world of thought hasn't been approached as a whole in Turkish academia. To this end, after presenting Mahdi's life and works, this dissertation sets forth which areas his teacher and close friend Leo Strauss affected Mahdi's philosophy and to what extent. In this dissertation, his understanding of Islamic philosophy and Islamic political philosophy, that he attributes importance to, are also included. It is concluded that in terms of the topics he focused on and the way he handled Islamic philosophers, Mahdi followed the example of Strauss. In parallel with Strauss, Mahdi used the relation between philosophy, religion and society as a solution when it comes to the dilemmas or the issues he couldn't solve in the writings of Islamic philosophers. According to Mahdi, the answers to the questions he posed is hidden in their art of writing. Like Strauss, Mahdi believed that these philosophers hid their real thoughts due to fear of oppression and he approached their writings within the scope of political philosophy.