Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Eğitim Hastanesi çalışanlarında hepatit B aşılanma durumunun belirlenmesi
The Research of the hepatit B vaccination status of the SSK Ankara Training Hospital
- Tez No: 90480
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
-52- 8.0ZET Araştırma, Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Eğitim Hastanesi çalışanlarının Hepatit- B aşısılanma durumunu belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Ankara ili belediye sınırları içerisinde bulunan Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Eğitim Hastanesi'nde görev yapan 100 doktor, 50 hemşire, 50 hizmetli, 30 memur, 20 biyolog örneklemi oluşturmuştur. Araştırmada verilerin toplanmasında literatüre dayandırılarak oluşturulan anket formundan yararlamlmıştır. Anket formu kişisel tanıtıcı bilgiler ve Hepatit B aşılanma durumunu belirleyen 38 sorudan oluşmaktadır. Anket formu, araştırmacı tarafından 01.12.1999-01.03.2000 tarihleri arasında uygulanmıştır. Anket formu ile elde edilen veriler Microsoft Acces programında toplanıp, istatistiksel değerlendirme SPSS for Windows paket programı kullanılarak yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda; Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Eğitim Hastanesi çalışanlarının Hepatit- B aşısı olma durumu %62.2 olarak belirlenmiştir ve Hepatit B açısından risk altmda olduğunu düşünme, meslek, eğitim durumu, çalışılan bölüm ve yaş ile aşı olma durumu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara yönelik olarak; televizyon, radyo ve diğer görsel işitsel kitle iletişim araçlarında sağlık bilimlerini-53- olumlu etkileyebilecek şekilde yayınların yapılması ve hastane yönetimi ile işbirliğine girilerek hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi ve çalışanların aşılanması konusunda hastane yönetiminin desteğinin sağlanması önerilerinde bulunulmuştur. Anahtar kelimeler; Hepatit B Enfeksiyonu, Hepatit B Aşısı, Sağlık Personeli
Özet (Çeviri)
-54- 9.SUMMARY This research has been done on the stuff of SSK. Ankara Training Hospital to identify the Hepatit B vaccination status by using Statistical Definition Method. In this research, 100 doctors, 50 nurses, 50 nurse's aids, 30 employees, 20 biologist from the stuff of SSK, Ankara Training Hospital have been chosen as the samples. The research data collections have been made by the questionnaire based on the health care literature. The questionnaire, which is given in attachment - 1, is consist of personnel information and 38 questions related to his/her Hepatit B vaccination status. The questionnaire was carried out between 01.12.1999 and 01.03.2000 by the researcher. Firstly the data collected via the questionnaires were entered into Microsoft Access programme, then for the statistical evaluation SPSS for Windows package programme was used. As a result of this evaluation, it has been determined that 62.2% of the stuff in SSK Ankara Training Hospital had the Hepatit - B vaccination. This result's rate has been realized statistically acceptable from the aspects of thinking that being under the Hepatit - B risk, occupation, education level, department and age.-55- Even though this research result have been found acceptable, SSK stuff health care organization must take some measures, SSK stuff health care organization must take some measures along with hospital management to increase the stuffs Hepatit - B vaccination rate by publications such as radio, TV, video and the other audio - visual materials, mass media and special training programmes. Key Words; Hepatitis B Virus Infection, Hepatitis B vaccine, the health care stuff.