Ankara'da metal işkolunda bir fabrikada çalışan işçilerde gürültü etkilerinin değerlendirilmesi
The Examination of loud noise effects on the workers who work in the branch of metal industry in Ankara
- Tez No: 90481
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
68 Vm-ÖZET İşitme duyusu başta haberleşme olmak üzere, kişinin bulunduğu çevreye sosyal ve kişisel yönden uyumunu sağlayan en önemli fonksiyonlardan biridir. M öyleki bu duyunun azalış ve kaybı kişi yaşamında son derece önemli organik ve fonksiyonel bozukluklara yol açar. Bu önemli duyu fonkiyonunun kaybında etkili olan en önemli aktörlerden biri gürültüdür. ıs Bu çalışmada gürültüye sunuk kalmanın çalışanlar üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Ankara'da metal-iş kolunda çalışan bir fabrikada montaj ve kaynak bölümlerindeki işçilerle gürültüye sunuk kalmamış 25 kişilik kontrol grubuna uygulanmıştır. İşçilerin gürültü konusuna yaklaşımları, gürültünün fizyolojik ve psikolojik etkilerinin tespiti için çalışanlara anket uygulanmış, işe giriş ve son yapılan kulak odyometrik test raporları incelenmiş işyeri ortamında gürültü ölçümleri yapılmıştır. İnceleme kapsamına alınan metal-iş kolunda çalışan bu fabrikada gürültü kontrolü için hiçbir mühendislik(tcknik) önlem alınmadığı gürültü kontrolünde sadece kulak koruyucusu kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan incelemenin sonunda gürültüye maruz kalan 88 işçinin işe giriş odyometrik test raporları ile son yapılan (1999yılı) kulak odyometrik test raporları karşılaştırılmış ve (81 kişi) %92'sinin işitme düzeyinin değişmediği geri kalan (7 kişi) %8'inde işitme kaybı oluştuğu veya arttığı tespit edilmiştir. İşitme kaybı yönünden yaş grupları arasında ve işitme kaybı yönünden çalışılan süreler arasında istatistiksel yönden anlamlı bir fark bulunmamıştır.69 Gürültüye bağlı şikayetler yönünden gürültüye sunuk kalan (montaj ve kaynak bölümü) ile gürültüye sunuk kalmayanlar (kontrol grubu) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
70 IX -SUMMARY The sense of hearing, firstly in communication, is one of the most important function that adapt oneself to enviroment of socially and personally. This, the diminution loss of this sense couse very important organic and functional problems.(discomfort) to one's life. One of the most important factor that is effective in basing this sense is loud noise. And in this study it has been aimed to examine the effects of loud- noise on workers. The observation has been applied to 25 personed control group, who were not exposed toloud- noise and the employee in mounting and welding section of the factory dealing with metal work in Ankara. In determining the aproach of the employee to the subject of load- noise and the psychological and physiological effects, a questionnaire has been applied on workers, the first and last ear odyometry reports have been investigated and noise measurements have been made in the working- place. It has been determined that in this factory only ear protectors have been used, no more technical precautions have been taken in order to control the loud- noise. At the and of the investigation the first and the lost test (1999) reports of 88 employee, exposed to loud- noise, have been compared and found that the hearing levels of 92 percent of them (81 person) have not changed, on the rest 8 percent (7 person) there has been loss off hearing. There has not been found any significant difference among the age group and the working- periods according to the loss of hearing, but statically signaficant difference has71 been found according to the complaints among the workers who have been exposed to loud- noise (mounting and welding group) and these who have not (control group).