Türkiye'de animasyon sanatı ve gelişimi üzerine bir inceleme
A study on the art and development of animation in Türkiye
- Tez No: 904857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmada, animasyon sanatının Türkiye'deki gelişim süreci ve günümüzde geldiği nokta incelenmiştir. İnsana dair yaratıcı süreçlerin bir sonucu olarak gelişen ve neredeyse 200 yıllık bir geçmişe dayanan animasyon sanatı, günümüzde, sinema, televizyon ve dijital medya gibi farklı iletişim ortamlarında giderek daha çok yaygınlık kazanmaktadır. Özellikle içeriksel olarak taşıdığı görsel iletişim potansiyeli ve estetik süreçleriyle gösteri endüstrisinde; reklam, haber ve belgesel amaçlı üretilen animasyon filmlerinin yanı sıra, çocuklara yönelik eğlence ve eğitim amaçlı animasyon filmleri ülkemizde gelişmesini sürdürmektedir. Bu kapsamda, ülkemizde üretilen ilk hareketli çizimlerden günümüz üç boyutlu animasyonlarına kadar olan gelişim süreci, bu süreci etkileyen olaylar beraberinde incelenmiştir. Türkiye'deki animasyon sanatında kavşak noktaları, gelişen teknolojinin bu sanata etkisi ve Animasyon yapımlarında ne şekilde kullanıldığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development process of animation art in Turkey and its current status are analysed. The art of animation, which has developed as a result of human creative processes and has a history of almost 200 years, is becoming more and more widespread in different communication media such as cinema, television and digital media. Especially in the show industry with its visual communication potential and aesthetic processes, animated films produced for advertising, news and documentary purposes, as well as animated films for entertainment and educational purposes for children continue to develop in our country. In this context, the development process from the first moving drawings produced in our country to today's three-dimensional animations and the events affecting this process are analysed. Crossroads in the art of animation in Turkey, the impact of developing technology on this art and how it is used in animation productions are explained.