6 Şubat 2023 Hatay-Antakya depremlerinin psikososyal yansımaları
The psychosocial reflections of the February 6, 2023 Hatay-Antakya earthquakes
  1. Tez No: 904880
  2. Yazar: HATİCE ARZU COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FUAT LEVENDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
.Depremler, bulunduğu bölgelerde yıkıcı hasarlara neden olabilmesinin yanı sıra bireylerin hayatlarını kaybetmeleri ve önemli psikolojik sonuçlara yol açan bir doğal afettir. Depremlerden sonraki faaliyetler ise enkaz altında kalanların kurtarılması, fiziksel yaralanmaların tedavisi, çeşitli yardımların yapılması, barınacak yerlerin sağlanması, alt yapının düzeltilmesi şeklindedir. Psikolojik etkilenme sürecinin saptanması ve tedavi edilmesi ise daha karmaşık ve uzun vadeli olduğundan, bu alandaki hasarın çoğu zaman ihmal edilmesine neden olmaktadır. Çoğu insan, ilk haftalarda yeni duruma uyum sağlayarak, psikolojilerini yeniden kurup sorunlarla başa çıkabilirken, bazı kişiler için ise bu zor süreç uzun bir zaman içerisinde düzelmeyebilmektedir. Depremzedelerde özellikle de depremden doğrudan etkilenen bireylerde öfke, kırgınlık-kızgınlık, acı (keder), güvensizlik, isyan, birbirleri ile dayanışma duygusu içinde olma, yalnız bırakılmışlık-kaderine terk edilmişlik hissi, travma, hayal kırıklığı, ümitsizlik, kaygı, korku, belirsizliğin yarattığı huzursuzluk/güvensizlik duygusu içinde olma, ümitsizlik, uykusuzluk, odaklanma sorunları görülebilmektedir.6 Şubat 2023 tarihinde, Türkiye'de iki yıkıcı deprem meydana geldi. Bu depremler Türkiye'deki birçok ili olduğu gibi Hatay'ı da derinden etkilemiştir. Sonuç olarak; bu tarihte, T.C. Tarihi'nin en büyük afetlerinden biri yaşanmıştır. Bu çalışmada, antropolojik bakış açısıyla 6 Şubat Depremlerinin Hatay-Antakya'da yaşayan bireyler üzerindeki psikososyal yansımalarının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are natural disasters that can cause devastating damage in the affected regions, resulting in loss of lives and significant psychological impacts on individuals. Post-earthquake activities typically include rescuing those trapped under rubble, treating physical injuries, providing various forms of aid, securing shelter, and repairing infrastructure. However, identifying and treating the psychological effects is often more complex and long-term, which leads to the damage in this area being frequently overlooked. While many people manage to adapt to the new situation in the first weeks and re-establish their psychological resilience, for some individuals, this challenging process may take much longer to improve.In earthquake survivors, particularly those directly affected, feelings of anger, resentment, pain (grief), insecurity, rebellion, solidarity with one another, abandonment or a sense of being left to their fate, trauma, disappointment, hopelessness, anxiety, fear, and unease or insecurity due to uncertainty can be observed. Issues such as sleeplessness and difficulty concentrating are also common.On February 6, 2023, two devastating earthquakes struck Turkey. These earthquakes deeply affected Hatay, as well as many other provinces in Turkey. As a result, one of the biggest disasters in the history of the Republic of Turkey occurred on this date. This study aims to examine the psychosocial reflections of the February 6 earthquakes on individuals living in Hatay-Antakya from an anthropological perspective.