Atopik dermatitli olgularda HLA antijenlerinin dağılımı
The distribution of HLA antigens in patients with atopic dermatitis
- Tez No: 90493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKAY BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
7. ÖZET Bu çalışmadaki amacımız, atopik dermatli olgularda HLA antijenlerinin dağılımının incelenmesidir.Atopik dermatit (AD), daha çok infantil dönemde ve çocuklukta ortaya çıkan karakteristik klinik özelliklere sahip ve immünolojik yanıt anormallikleriyle seyreden kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. HLA antijenleri, insanda 6. Kromozomun kısa kolu üzerindeki p 21.3 bandında bulunan loküsdeki genler tarafından sentezlenmektedirler. Bu bölgeye büyük doku uygunluk antijenleri kompleksi gen bölgesi denir. Materyal olarak; üniversitemiz Dermatoloji polikliniğine gelen, AD tanısı konulan 35 olgu ve 50 kişilik kontrol grubu üzerinde çalışılmıştır. AD'li olgularda ve kontrol grubunda HLA-ABC ve HLA-DR antijenlerinin tespit edilmesinde, Terasaki mikrolenfosite toksisite tayini metodu kullanılmıştır. Veriler, Ki-Kare Fisher's exact test ve Continuity Correction yöntemleri kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda HLA-A11, HLA-A36, HLA-B35, HLA-B40, HLA- DR17, HLA- DQ3, ve HLA-DQ4 antijenleri istatistiksel olarak değerlendirildiğinde anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study we determine tissue typing of patients with Atopic dermatitis (AD). AD, is seen in infant period and childhood chronic inflammatory skin disease that have characteristic clinical specifies and immunologic response abnormalities. HLA antigens are synthesized in short arm of chromosome 6 in the gen locuse of p 21.3 band. This region is called“Major histocompatibility complex”. As a material we study 35 patients with AD from our hospital's dermatology policlinic and 50 healty control subjects. In determining HLA-ABC and HLA-DR antigens in Atopic dermatitis patients we used Terasaki microlympho cytotoxicity method. Data evaluated by using Khi-square Test, Fisher's exact test and Continuity Correction methods. In our study, HLA-A11, HLA-A36, HLA-B35, HLA-B40, HLA- DR17, HLA-DQ3, and HLA-DQ4 antigens are found statistically significant.