İki farklı rövetmanla dökülmüş titanyum örnekler üzerinde 'Alfa case' tabakasının incelenmesi
- Tez No: 90499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
-97- VII ÖZET Kıymetsiz metaller grubu içinde yer alan titanyum ve titanyum alaşımlarının hafif, korozyona dirençli ve biyolojik olarak uyumlu olmaları gibi özellikleri ile kullanımları giderek yaygınlaşmaktadır. Dişhekimliğinde, titanyumun dökümü kıymetsiz metallerle karşılaştırıldığında daha farklıdır. Erimiş titanyum döküm sırasında pota materyali, rövetman ve döküm atmosferi ile reaksiyona girerek döküm titanyumun yüzeyinde alfa case tabakası oluşturmaktadır. Dökülen restorasyonların hacmi ve kullanılan rövetmanın cinsi ve döküm cihazı alfa case tabakasının kalınlığını değiştirmektedir. Çalışmamızda içerikleri farklı iki rövetmanla dökülmüş titanyum örneklerde, oluşan alfa case tabakasının kalınlığı ve sertliği incelenerek, EDAX analizi yapıldı. Araştırma için Rematitan Plus ve Rematitan Ultra rövetmanlan kullanıldı. Rematitan döküm cihazında, vakum ve argon gazı koruması altında, grade 1 titanyumdan, rövetmanların herbiri için üç farklı yüzeyden (A, B, C) oluşan 10'ar örnek döküldü, örneklerin ISO 1463'e uygun olarak mikroskobik inceleme için polisajları yapıldı, örnekler üzerinde ilk olarak bilgisayar destekli optik mikroskop kullanılarak, alfa case tabakasının kalınlığı ölçüldü. Farklı rövetmanla dökülmüş her iki grup örnekte A, B, C yüzeylerinin herbirinden, beş farklı noktadan ölçülen kalınlıklar ayrı ayrı kaydedildi. Tüm örneklerin A, B, C yüzeylerinde, üst kenardan içeri doğru 50u,m.'lik uzaklıklarda EDAX analizi yapıldı. Alfa case tabakasının içine difüze olan oksijenin tabakanın sertliğini arttırması nedeniyle, heriki grup örneğin A, B, C yüzeylerinde üst kenardan içeri doğru 50u.m.Tık uzaklıklarda 0.1 kg'lık yük kullanılarak Vickers sertlik testi yapıldı.-98- örneklerin farklı hacimlere sahip bölümlerinde bulunan A, B. C yüzeylerinden elde edilen alfa case kalınlıkları hacim ile orantılı olarak artmıştır. İçeriği nedeniyle, titanyumla daha az reaksiyona giren Rematitan Ultra rövetmanı ile dökülen örneklerde, alfa case kalınlığının Rematitan Plusla dökülen örneklere göre daha az olduğu gözlendi. Rövetman kompanentlerinden silisyum, alüminyum, magnezyum, kalsiyum, fosfat ve zirkonyumun üst kenardan içeri doğru gidildikçe azaldığı belirlendi. Üst kenardan içeri doğru alfa case tabakasından uzaklaşılmasına bağlı olarak, sertlik değerlerinin ve titanyumla kontamine olmuş elementlerin azalması dikkat çekicidir. Vickers sertlik testi sonucu elde edilen sertlik değerlerinin her yüzeyden alınan alfa case kalınlığı sonuçlarına parelellik gösterdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
-99- VIII. SUMMARY Titanium and titanium alloys which are in the non-precious metal group are being widely used with the properties of their low weight, corrosion resistance and biocompatibility. In dentistry, casting of titanium is different from casting of non-precious metals. During casting process, molten titanium reacts with crucible material, investment and casting atmosphere and produces alfa case layer on its cast form. The volume of the objects, the investment type used and the casting machine change the thickness of alfa case layer. In this study, the thickness and the hardness of alfa case layer produced on the titanium samples which were casted with two investments of different content were measured and analysed with EDAX. For this investigation Rematitan Plus and Rematitan Ultra investments were used. For each investment, 10 samples were cast from grade 1 titanium under vacuum and argon gas protection in the Rematitan casting machine. The samples were polished according to ISO 1463 for the microscopic observation. First, the thickness of alfa case layer on the samples was measured using the computer aided optical microscope. In both of two groups of samples which were cast with different investments, the thicknesses, measured from five different regions in each of A, B, C surfaces were recorded. On A, B, C surfaces of all samples, EDAX analyse was made with intervals of 50um. through the upper edge. Since the oxygen diffused in alfa case layer increases its hardness, on A, B, C surfaces of both of two groups of samples, Vickers hardness test was made using 0,1 kg load with 50pm. intervals through the upper edge.-100- The thicknesses of alfa case layer obtained from A, B, C surfaces on the regions of the samples which have different volumes were increased proportional with the volume. It was observed that, the alfa case layer thickness on the samples cast with Rematitan Ultra investment which is expected to react less with titanium because of its content, is lower than the alfa case layer thickness on the samples cast with Rematitan Plus. It was found that, calcium, aluminium, magnesium, silicium, phosphate and zirconium which are investment components were decreasing through the upper edge. It is attentive that, related with being away from the alfa case layer, the hardness values and the elements which are contaminated with titanium were decreased. It was shown that, the hardness values gained from the Vickers hardness test were parallel to the results of alfa case thicknesses obtained from each surface.