İçi boş silindir (hollow cylinder) implant destekli Overdenture'lerde iki üst yapı türünün kemikteki gerilme dağılımına etkileri
Effects of two different superstructures of hollow cylinder implant supported overdentures on stress distribution in bone
  1. Tez No: 90498
  2. Yazar: H. LAMİA ELİF MUTLU SAĞESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA SUCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
- 115 - ÖZET Bu çalışmada, implant destekli overdenture'larda uygulanabilen farklı iki üst yapı türünün kemikteki gerilme dağılımına etkileri incelenmiştir. Üç boyutlu sonlu elemanlar analiz yöntemi için tamamen dişsiz insan kadavra mandibulasmın üç boyutlu geometrik modeli oluşturulmuştur. Bu modelden iki farklı üst yapıya ait üç model elde edilmiştir. iki implantlı topuz başlı, iki implantlı barlı ve dört implantlı badı üst yapıların neden olduğu gerilmeler incelenmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi ile yapılan analizlerde l-DEAS paket programı kullanılmıştır. Üst yapısı altın alaşımından oluşturulmuş, içi boş silindir (hollow cylinder) titanyum implantlar çevresindeki kortikal ve spongioz kemikten referans düğüm noktalan saptanmıştır. Bu noktalarda düşey, yatay ve oblik yönlerde uygulanan kuvvetlerin yarattığı germim ve gerilme değerleri elde edilmiştir. Kemikteki gerilme yoğunlaşmaları daha çok implantın servikali seviyesinde tespit edilmiştir, iki implantlı topuz başlı ve barlı modellerdeki basma germim ve gerilme değerlerinin her üç kuvvet uygulanmasında da dört implantlı barlı modellerdeki değerlerden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Dört implantlı barlı modelde en yüksek germim ve gerilme yoğunlaşmalarının genellikle arkadaki implantta olduğu görülmüştür. Yatay ve oblik yönlerdeki kuvvetlerin oluşturduğu gerilme değerlerinin düşey yöndeki kuvvetlere göre daha fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
116 ABSTRACT In this study, effects of two different superstructures of implant-supported overdentures on stress distribution around peri-implant bone were investigated. For the three-dimensional finite element study, human cadavre mandible was simulated. From this model, two implant-supported models with a bar and with a ball superstructure and four implant-supported model with a bar superstructure were obtained. I-DEAS, which is a stress analysis software package was used for the analyses. Superstructures of the models were assumed to be made of gold alloy. Hollow cylinder titanium implants were used. Vertical, horizontal, and oblique bite forces were applied. The stress and strain values obtained from the analyses were examined. Stresses were observed to be concentrated at the cortical bone around the cervical region of the implant. It was determined that the strain and stress values obtained from two implant-supported models with a bar and with a ball superstructure were higher than the values obtained from the four implant-supported model with bars. It was found that the highest strain and stress values were concentrated usually around the distal implant in the four implant-supported model with bars. Stress values created by oblique and horizontal bite forces appeared to be higher than those created by vertical bite forces.