BİST KOBİ Sanayi Endeksinde yer alan firmaların entegre raporlama içerik öğelerine uyum düzeyini belirleyen faktörlerin analizi
BIST SME Industrial firms integrated reporting disclosure alignment levels and the determining factors
  1. Tez No: 905058
  2. Yazar: ASİYE ZEYNEP UYKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUTLU FURTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde finansal olmayan bilgilerin işletme ilgilileri ile paylaşılması giderek zorunlu hale gelmektedir. Bu bağlamda finansal ve finansal olmayan bilgileri tek bir çatı altında toplayan, kurumsal raporlamada yeni bir yaklaşım olan entegre raporlamaya geçiş Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için de oldukça önemli bir hal almıştır. Çalışmada BİST KOBİ Sanayi Endeksi' nde yer alan firmaların yıllık faaliyet raporlarının Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi içerik öğeleri açısından ne ölçüde uyumlu olduğu ve uyum düzeyini etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi endekste yer alan 46 firma ile kısıtlıdır ve literatürdeki BİST KOBİ firmalarının entegre raporlama düzeyi konusundaki çalışmaların eksikliğine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Çalışmaya dahil edilen firmaların 2022 yılsonu faaliyet raporları Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi içerik öğeleri bakımından içerik analizine tabi tutulmuş, elde edilen skor ile firmaların finansal performansları arasındaki ilişkinin varlığı analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda BİST KOBİ firmalarından 0,50 skorunu geçen sadece 10 firma bulunduğu ve entegre raporlamaya uygunluk skoru ortalamalarının %39 düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar KOBİ'lerin faaliyet raporlarının entegre raporlama içerik öğelerine henüz yeterli düzeyde uygun olmadığını, entegre raporlama uygunluk düzeyi üzerinde ise finansal değişkenler arasından sadece piyasa değerinin pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is becoming increasingly necessary to share non-financial information with business stakeholders. In this context, the transition to integrated reporting, which is a new approach in corporate reporting that collects financial and non-financial information under a single roof, has become very important for Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs). The aim of the study is to examine to what extent the annual reports of the companies included in the BIST SME Industry Index are adopted in terms of the content elements of the International Integrated Reporting Framework. The population of the research is limited to 46 companies in the index and aims to contribute to the lack of studies on the integrated reporting level of BIST SME companies in the literature. The 2022 year-end reports of the companies included in the study were subjected to content analysis in terms of International Integrated Reporting Framework content elements. Also the existence of the relationship between the obtained score and the firm's financial performances was analyzed. As a result of the research, it was determined that there were only 10 companies among BIST SME companies that exceeded the score of 0.50, and their average score for compliance with integrated reporting was at the level of 39%. The results show that SMEs' annual reports are inadequate for integrated reporting content elements, and among the financial variables, only market value has a positive and significant effect on the integrated reporting.