Blok zincir teknolojisinin bağımsız denetim süreci üzerine etkileri üzerine bir araştırma
A study on the effects of blockchain technology on the independent audit process
  1. Tez No: 905073
  2. Yazar: EDA KIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EMRE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Merkezi olmayan ve güvenli bir dijital defter sistemi olan blok zincir teknolojisi, çeşitli endüstrilerde devrim yaratma potansiyeli nedeniyle son yıllarda popüler bir konu haline gelmiştir. Blok zincir teknolojisinin önemli etki yaratabileceği pek çok alandan biri de bağımsız denetimdir. Bağımsız denetimin, blok zincir teknolojisinin işletmelerde ve bağımsız denetim şirketlerinde kullanılmasıyla nasıl değişeceği ve gelişeceği merak konusudur. Buradan hareketle bu çalışmanın amacı, blok zincir teknolojisinin işletmelerde ve bağımsız denetim şirketlerinde kullanılmasının bağımsız denetimde yol açacağı değişimlerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma desenlerinden gömülü teori çerçevesinde muhasebe ve/veya finans sektöründe en az beş yıl tecrübesi ve blok zincir konusunda yetkinliği olan on katılımcıyla yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin fenomenolojik analizi, betimsel analizi ve son olarak MAXQDA programı aracılığıyla içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Bağımsız denetimde blok zincirin kullanılmasının doğuracağı sonuçlar temalandırılmıştır. Elde edilen sonuçlar; blok zincir sisteminin kullanımının bağımsız denetimde etkinliği ve verimliliği artıracağına, iş yükünü azaltacağına, güveni arttıracağına ve kullanılan kanıt toplama tekniklerinde değişikliklere yol açacağına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, blockchain technology, which is a decentralized and secure digital ledger system, has become a popular topic due to its potential to revolutionize various industries. Independent auditing is one of the many areas where blockchain technology can have a significant impact. It is a topic of curiosity how independent auditing will change and evolve with the use of blockchain technology in businesses and independent audit firms. The purpose of this study is to examine the changes that the use of blockchain technology in businesses and independent audit firms will bring to the field of independent auditing. To achieve this goal, semi-structured interviews were conducted using the embedded theory framework with ten participants who have at least five years of experience in the accounting and/or finance sector and expertise blockchain technology. The data were analyzed through phenomenological analysis, descriptive analysis, and finally, content analysis using the MAXQDA program. The implications of using blockchain in independent auditing were thematically analyzed. The results indicate that the use of blockchain technology will increase the effectiveness and efficiency of independent audits, reduce workload, enhance trust, and lead to changes in evidence-collection techniques.