Direkt ve indrekt travma sonrası temporomandibular eklem yapılarında meydana gelen değişimlerin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
The Histopathological investigation of the effect of direct and indrect trauma on the temporomandibular joint region
  1. Tez No: 90508
  2. Yazar: ÜMİT BÖRKAN SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
-71- OZET Bu çalışma direkt ve indirekt travmanın temporomandibular eklem yapılarında meydana getirdiği değişimleri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ağırlıkları 170 -180 gr. olan 34 adet erişkin Norvegicus Albinus türü rat kullanılmıştır. Travmatik kuvvetler; çift taraflı temporomandibular eklem bölgesine direkt olarak ve mandibula simfizine indirekt olarak özel bir aparey yardımıyla uygulanmıştır. Travma sonrası hayvanlar 24.saat, 7.,15. ve 45. günlerde öldürülerek temporomandibular eklem tüm çevre yapılarıyla bir bütün olarak çıkartılmıştır. Örnekler formalin fiksasyonunu takiben rutin histopatolojik takibe alınmıştır. Histopatolojik olarak; kanama, çevre kas ve bağ dokulardaki olası değişimler, inflamatuar olaylar, eklem kıkırdağındaki rejeneratif, boyutsal değişimler, eklemin lüksasyonu, diskin deplasmanı, diskte boyutsal değişim, diskte perforasyon, diskte yapışıklık değerlendirilmiştir. Direkt ve daha fazla olmak üzere indirekt travma sonrasında temporomandibular eklem yapılarında çeşitli değişimler meydana geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
.72- SUMMARY The aim of this study was to investigate the changes which occur on the temporomandibular joint region by direct and indirect trauma. In this study 34 young Rattus Norvegicus Albinus weighing 170 to 180 gr were used. The special trauma apparatus is used for this experiment. The direct force was applied to the TMJ area bilaterally and indirect force was applied to the symphyseal junction of the rat mandible. The rats died after 24 hours, 7,15 and 45 days. TMJ area were completely removed and examined histopatholgically. Histopathologically, hemorrhage, possible changes in surrounding connective soft tissues and muscles, inflamatory process, regenerative and dimensional changes in junctional cartilage tissue, luxation of tempomandibular joint, disc displacements, volume changes in disc, perforation of disc, adhesion of disc have been evaluated. After direct and more severely in indirect trauma, some changes were seen in the temporomandibular joint structure.