Owen Barfıeld felsefesinde dil, anlam ve bilincin evrimi
Language, meaning and the evolution of consciousness in the philosophy of Owen Barfield
  1. Tez No: 905099
  2. Yazar: MELEK ALKIM UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma Owen Barfield'ın dil, anlam ve bilinç üzerine geliştirdiği felsefeyi betimleyen bir tez olarak konumlanabilir. Konunun seçilmesindeki ana etken, Barfield'ın 20. yüzyılda işaret etmiş olduğu anlam krizinin, bugün dünyada çoklu boyutlarda ve derinliklerde hissedilmesidir. Barfield'ın 20. yüzyıldan 21. yüzyıla uzanan düşüncesinde ana odak noktası,“bilincin evrimi”olarak tanımladığı konudur; bu evrimin kanıtını dilde arar. Tezin birinci bölümünde, Barfield'a etki eden dönemsel faktörler ve özel çevresinden aldığı etkiler incelenmiştir. İkinci bölümde, Barfield'ın ortaya koyduğu katılım teorisi ve bilincin evrimi anlatılmıştır. Bu yaklaşım, modern evrimsel anlayışı dışlamadan, onunla paralel fakat bambaşka bir evrimsel dönüşümden bahseder. Modernleşme kapsamında olgunlaşan bilincin anlam yaratmadaki yetersizliğinden ve metaforik denebilecek bir anlam ve anlamanın gerekliliğinden söz eder. Tezin üçüncü bölümünde, Barfield'ın felsefede, sanatta ve bilimde yarattığı etkiler ele alınmıştır. Barfield kendi döneminde ve sonrasında başta edebiyat olmak üzere sanatlar ve pozitif bilimler dahil entelektüel çevrelerde azımsanmayacak bir etki yaratmıştır.“Gelecekteki okur için yazdım”diyen Barfield, özellikle atom altı fizik ve nörobilimle uğraşan insanlar için ilham verici olmuştur. Sonuç bölümünde, bir sorumluluk olarak düşünme önerilmektedir; bu, algımızın yaratıcı yönü aracılığıyla dünyanın gerçeğe dönüşümünde“kendi payımıza düşeni”yapmamızı sağlayacak bir kavrama biçimidir.
Özet (Çeviri)
This study serves as a thesis describing Owen Barfield's philosophy on language, meaning, and consciousness. The primary reason for selecting this topic is that the meaning crisis Barfield identified in the 20th century is now acutely felt in various dimensions and depths in today's world. Central to Barfield's thought, spanning from the 20th to the 21st century, is his concept of the“Evolution of Consciousness”. He seeks evidence of this evolution in language. Chapter 1 explores the periodical influences and specific environmental factors affecting Barfield. Chapter 2 delves into Barfield's Participation Theory and the Evolution of Consciousness. This approach describes an evolutionary transformation that, while parallel to modern evolutionary understanding, is fundamentally different. It addresses the inadequacy of modern consciousness in creating meaning and the necessity of what might be termed metaphorical meaning and understanding. Chapter 3 examines Barfield's influence on philosophy, art, and science. He had a profound impact on intellectual circles, including literature, the arts, and the positive sciences, both during his lifetime and afterwards. Barfield, who said,“I wrote for the future reader,”has been an inspiration, particularly for those working in subatomic physics and neurosciences. In the Conclusion, thinking as a responsibility is proposed - a conceptual framework that allows us to play our part in shaping the world's transformation into reality through the creative aspects of our perception.