Girişim sermayesi yatırım fonları
Venture capital investment funds
  1. Tez No: 905100
  2. Yazar: ERVA CAVİDE YURTTADUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Girişim sermayesi, yenilikçi projelerin ve yüksek büyüme potansiyeline sahip girişimlerin desteklenmesinde kritik bir rol oynamakta ve dünya genelinde ekonomik kalkınmanın temel taşlarından biri olarak kabul edilmektedir. Girişim sermayesi yatırım fonları ise bu yatırımların etkili bir şekilde yönetilmesinde merkezi bir işlev üstlenmekte olup, hukuki çerçevesi, finansal sistemin etkin ve güvenilir işleyişi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Çalışmamızda, ilk olarak girişim sermayesi kavramını ve ortaya çıkış serüvenini, bu süreçte yapılan hukuki düzenlemeleri de göz önünde bulundurarak ele aldık. Ardından, girişim sermayesinin dünyada ve Türkiye'deki gelişim süreçlerinin üzerinde durduk. Bu sayede dünya genelindeki hukuki altyapıyı kısa bir şekilde değerlendirdik ve Türkiye'deki hukuki düzenlemeleri detaylı şekilde analiz ettik. Türk hukuku çerçevesinde girişim sermayesi yatırım fonlarının kuruluşu, işleyişi, nitelikli yatırımcılar ve girişim şirketleriyle olan ilişkileri, bu fonların gerçekleştirdiği yatırımlar, akdettikleri sözleşmeler ve faydalandıkları vergi avantajları üzerinde derinlemesine inceleme yaptık.
Özet (Çeviri)
Venture capital plays a critical role in supporting innovative projects and high-growth potential startups, and it is recognized as a cornerstone of economic development worldwide. Venture capital investment funds, in particular, are central to the effective management of these investments and their legal framework is crucial for the efficient and reliable functioning of the financial system. In our study, we first explored the concept of venture capital and its evolution, taking into account the legal regulations that have shaped this process. We then examined the development of venture capital both globally and within Turkey. This allowed us to briefly assess the global legal infrastructure and provide a detailed analysis of Turkish legal regulations. Within the context of Turkish law, we conducted an in-depth review of the establishment, functioning, relationships with qualified investors and venture companies, investments, contracts, and tax advantages of venture capital investment funds.