The interconnectedness of perfectionism, reflection, and burnout: Does perfectionism cause occupational burnout among Turkish EFL teachers?
Mükemmeliyetçilik, reflektif düşünme ve tükenmişlik arasındaki bağlılık: Mükemmeliyetçilik yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde Türk öğretmenlerde mesleki tükenmişliğe yol açmakta mıdır?
  1. Tez No: 905138
  2. Yazar: GÖZDE KIRMIZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMLA COURSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma yükseköğretimde görev yapan öğretim görevlisi İngilizce öğretmenlerinin mükemmeliyetçilik, reflektif düşünme ve tükenmişlik durumları arasındaki ilişkileri araştırarak bu kavramlara yönelik algılarını eş zamanlı olarak incelemiştir. Karma yöntem tasarımı kullanılarak çeşitli üniversitelerde görev yapan 519 öğretim görevlisinden anketler yoluyla nicel veriler toplanmış, 330 katılımcıdan açık uçlu sorular yoluyla ve 12 katılımcıdan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla nitel veriler elde edilmiştir. Nicel veriler betimsel, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile değerlendirilirken, nitel analiz için tematik analiz uygulanmıştır. İlk bulgular mükemmeliyetçilik ve tükenmişlik arasında pozitif bir korelasyon, tükenmişlik ve reflektif düşünme arasında ise negatif bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Regresyon analizleri öz-eleştirel mükemmeliyetçilik değişkeninin tüm değişkenler arasında tükenmişliğin öne çıkan bir yordayıcısı olduğunu, bazı reflektif düşünme uygulamalarının ise tükenmişliğe karşı koruyucu faktörler olarak öne çıktığını belirlemiştir. Nitel veri bulguları katılımcıların algılarıyla ilgili iki ana kategori ortaya koymuştur: deneyimlenen zorlukların nedenleri (ör. iş yükü, öğrenci ilgisizliği) ve başa çıkma mekanizmaları (ör. meslektaş odaklı geri bildirim, öz yansıtma). Bulgular öğretmen eğitiminde ve hizmet içi eğitim programlarında mükemmeliyetçilik eğilimlerinin dengelenmesine yönelik önlemler alınması ve bu programlara reflektif düşünme uygulamalarının dahil edilmesinin önemini vurgulamıştır. Son olarak, bulgular ve sınırlamalar ilgili literatür bağlamında tartışılarak gelecek araştırmalar için çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This present study investigated the relationships between perfectionism, reflection, and burnout among Turkish EFL teachers working as instructors in higher education, concurrently exploring their perceptions regarding these constructs. Employing a mixed-method design, quantitative data were collected from 519 teachers across various universities in Türkiye implementing questionnaires, with qualitative data gathered through open-ended questions (n=330) and semi-structured interviews (n=12). Quantitative data was analyzed by employing descriptive, correlation, and multiple regression analysis, while thematic analysis was implemented for qualitative analysis. Initial findings revealed a positive correlation between perfectionism and burnout, while burnout and reflection correlated negatively. Regression analyses identified self-critical perfectionism as a prominent predictor of burnout among the variables, while certain reflective practices emerged as protective factors. The findings of qualitative data unveiled two main categories regarding the perceptions of participants: drivers of challenges (e.g., workload, student disengagement) and coping mechanisms (e.g., colleague-oriented feedback, self-reflection). The findings highlighted the value of fostering a balance in perfectionist tendencies and incorporating reflective practices in teacher training and in-service training programs. Lastly, the results and limitations were discussed in the context of relevant literature, presenting implications and suggestions for future research.