Gender representations and indirect sexism in EFL textbooks: An in-depth critical analysis
İngilizce ders kitaplarında cinsiyet temsilleri ve dolaylı cinsiyetçilik: Derinlemesine bir eleştirel analiz
  1. Tez No: 905140
  2. Yazar: ELİF KOÇKUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz cinsiyetçiliği çok daha derin ve karmaşıktır. Bununla birlikte, söylem ve edimbilimde eşitlikçi düzenlemeler yapmak gereklidir. Cinsiyet bağlamının karmaşıklığıyla birlikte, cinsiyetçiliğin dilsel göstergelerini tanımak, eleştirel düşünmeyi ve dikkatli okumayı gerektirir. Bu nedenle, bu çalışma eğitim kitaplarında dolaylı cinsiyetçilik biçimlerini tespit etmeyi ve bu materyallerin okuyucuların cinsiyet algılarını nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamıştır. Mills'in (1995) kelime düzeyi ile deyim/cümle ve söylem düzeyi analizine odaklanan çerçevelerini kullanarak, mevcut çalışma, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Count Me In (Çimen ve ark., 2021a, 2021b, 2022), Cambridge University Press tarafından hazırlanan face2face Second Edition Upper Intermediate (Redston & Cunningham, 2020; Tims ve ark., 2020) ve Oxford University Press tarafından hazırlanan English File Fourth Edition Upper-intermediate (Latham-Koenig, Oxenden, Chomacki, 2019; Lathan-Koenig, Oxenden, Chomacki, Hudson, 2019) olmak üzere üç ayrı İngilizce Yabancı Dil (EFL) ders kitabını cinsiyet temsilleri ve çeşitli dolaylı cinsiyetçilik türleri açısından incelemiştir. Eleştirel Söylem Çözümlemesi (Critical Discourse Analysis) kullanılmasıyla elde edilen sonuçlar kadınların ikincil ve alçaltıcı rollerde resmedildiği anlamsal açıdan aşağılamanın en yaygın kategori olduğunu ortaya çıkarmıştır. Erkeklerin sürekli olarak varsayılan veya üstün formda tasvir edilmesiyle geleneksel güç dinamikleri pekiştirilmiştir. Dolaylı cinsiyetçilik, öncelikle toplumsal cinsiyet stereotipleri, sonrasında ön varsayımlar ve çıkarımlar kategorileriyle kendini göstermiş olup politik açıdan doğruluğa yönelik minimum çabayla ortaya çıkmıştır. Eğitsel içeriğin eleştirel değerlendirilmesi ve revize edilmesinin önemi akılda tutularak, gelecekteki çalışmaların dilbilimsel cinsiyetçiliği zamanında ele alarak, gelişen dilin ihtiyaçlarına göre güncellenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern day sexism reaches far deeper and more complicated. It is now necessary to make equitable adjustments to verbalization and pragmatics. Along with the complexities of the gender context, recognizing linguistic displays of sexism necessitates critical thinking and mindful reading. Therefore, this study sought to detect indirect forms of sexism in educational textbooks and recognize how these materials impact readers' gender perceptions. Utilizing frameworks from Mills (1995) that focus on both word level and phrase/sentence and discourse level analysis, the current study investigated three separate sets of EFL textbooks, Count Me In by the Republic of Türkiye Ministry of National Education (Çimen et al., 2021a, 2021b, 2022), face2face second edition Upper Intermediate by Cambridge University Press (Redston & Cunningham, 2020; Tims et al., 2020) and English File fourth edition Upper-intermediate by Oxford University Press (Latham-Koenig, Oxenden, Chomacki, 2019; Lathan-Koenig, Oxenden, Chomacki, Hudson, 2019), in terms of gender representations and various types of indirect sexism. With the use of critical discourse analysis, the results revealed that semantic derogation of women was the most prevalent category, portraying women in subsidiary and degrading roles. Men were consistently depicted as the default or superior form, reinforcing traditional power dynamics. Indirect sexism was primarily manifested through gender stereotypes and presupposition and inference, with minimal efforts toward political correctness. Bearing the importance of critical evaluation and revision of educational content in mind, it was suggested that future studies should be up to date with the needs of evolving language by addressing linguistic sexism timely.