Hamiline yazılı pay
Bearer share
- Tez No: 905158
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 682
Özet
Hamiline yazılı paylar, kolay devir ve sahibini gizleyebilmesi sebebiyle hem çok ilgi görmüş hem de çok tehlikeli bulunmuştur. Hamiline yazılı pay senetlerinin kara para aklama, vergi kaçırma ve terörizmin finansmanı ile birlikte anılmaya başlanması ve -FATF başta olmak üzere- bazı küresel odakların bu finansal aracın tehlikeli olduğuna dair çağrıları, hamiline yazılı payların dünya çapında yeniden ele alınmasına sebep olmuştur. Türkiye'de de 2020 yılı sonu itibariyle hamiline yazılı pay senetlerinin MKK'ya kaydedilmesine yönelik yeni bir sistem getirilmiştir. Bu sistem, aslında ticari hayatın ihtiyaçlarından değil; küresel baskı odaklarının dayatmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda hem hamiline yazılı payların hukukumuzdaki yerinin hem de yapılan değişikliklerin ele alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Çalışmamız kapsamında; hamiline yazılı payların hukukumuzdaki anlamı ve yeri incelenmiş; bu kapsamda yeni getirilen MKK düzenlemeleri açıklanmıştır. MKK ile getirilen sistem ile çözümlenmeyen sorunlar ve muhtemel riskler analiz edilmiş ve bunlara çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Son olarak; karşılaştırmalı hukuk incelemesi ile hamiline yazılı payların gelecekte nasıl düzenlenmesi gerektiğine ilişkin görüşlerimiz açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bearer shares have considered a lot of attention and been considered both very attractive and very dangerous due to their easy transferability and ability to hide the owner. The fact that bearer shares have begun to be associated with money laundering, tax evasion and financing of terrorism, and the calls of some global authorities - especially the FATF - that this financial instrument is dangerous have caused bearer shares to be reconsidered worldwide. As of the end of 2020, a new system for registering bearer shares with the CRA has been introduced in Turkey. This system has emerged not from the needs of commercial life, but from the imposition of global pressure centers. In this context, it has become necessary to address both the place of bearer shares in our law and the amendments made. Within the scope of our study, the meaning and place of bearer shares in our law have been analyzed and the newly introduced CRA regulations have been explained. The problems and potential risks that are not solved by the system introduced by the CRA are analyzed and solutions are tried to be found. Finally, our views on how bearer shares should be regulated in the future are explained through a comparative law review.