Ratlarda propiyonik asitle oluşturulan otizm modelinde fosfodiesteraz5 (FDE5) inhibitörü sildenafil etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of phosphodiesterase5 (PDE5) inhibitor sildenafil in a propionic acid induced autism model in rats
  1. Tez No: 905159
  2. Yazar: ERKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET LEVENT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), yetersiz sosyal iletişim ve etkileşimle beraber; tekrarlayan, kalıplaşmış davranışlar içeren nörogelişimsel bir bozukluktur. Günümüzde en yaygın rastlanan nörogelişimsel bozukluklar arasında yer almaktadır. Çalışmada, otizm modelinin oluşturulmasında 250 mg/kg/gün dozda 5 gün propiyonik asitin (PPA) intraperitoneal (IP) yolla verilmesinin ardından 3 farklı dozda (1, 3 ve 10 mg/kg) sildenafil sitrat uygulandı. Deneysel aşamada, ratlar her bir grupta 6 hayvan olacak şekilde 8 gruba ayrıldı. Otizm modeli oluşturulan 24 rat, sildenafil (OSDL1, 3 ve 10) ve negatif kontrol (NK) grubu olacak şekilde 4 gruba, otizm modeli oluşturulmayan 24 rat ise sildenafil (SSDL1, 3 ve 10) ve sağlıklı kontrol (SK) grubu oluşturulacak şekilde 4 gruba rastgele dağıtıldı. 15 günlük tedavinin ardından davranış testleri uygulanarak tüm ratlara ötenazi yapıldı. Doku örnekleri alındı. Çalışma sonunda davranış testleri (sosyal tanıma ve yenilik testi, pasif kaçınma testi, açık alan testi, sükroz tercih testi), biyokimyasal Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF), Glutamat Dekarboksilaz (GAD67), Laktat Dehidrogenaz (LDH) ve histopatolojik analizler kullanılarak, Fosfodiesteraz5 (FDE5) inhibitörü sildenafilin OSB üzerine etkisi gruplar arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder that involves repetitive, stereotyped behaviors with inadequate social communication and interaction. It is one of the most common neurodevelopmental disorders today. In the study, propionic acid (PPA) was administered intraperitoneally (IP) for 5 days at a dose of 250 mg/kg/day followed by 3 different doses (1, 3 and 10 mg/kg) of sildenafil citrate to create an autism model. In the experimental phase, rats were divided into 8 groups with 6 animals in each group. The 24 rats with autism model were randomly distributed into 4 groups as sildenafil (OSDL1, 3 and 10) and negative control (NC) groups, and the 24 rats without autism model were randomly distributed into 4 groups as sildenafil (SSDL1, 3 and 10) and healthy control (HC) groups. After 15 days of treatment, behavioral tests were performed and all rats were euthanized. Tissue samples were taken. At the end of the study, behavioral tests (social recognition and novelty test, passive avoidance test, open field test, sucrose preference test), biochemical Brain Derived Neurotrophic Factor (BDNF), Glutamate Decarboxylase (GAD67), Lactate Dehydrogenase (LDH) and histopathological analyses were used to evaluate the effect of the Phosphodiesterase5 (PDE5) inhibitor sildenafil on ASD comparatively between the groups.