Tenis temel eğitiminde teknik ve taktik yaklaşımın karşılaştırılması
Comparison of technical and tactical approaches in tennis basic training
- Tez No: 905164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı tenis temel eğitiminde teknik ve taktik eğitim yaklaşımlarının karşılaştırılmasıdır. Oluşturulan teknik, taktik grupları üzerinde 12 haftalık uygulanan öğretim programıyla başarı düzeylerinin belirlenmesi için çalışmanın başında ve sonunda ITN (International Tennis Number) testi uygulanmıştır. Araştırmada, deneysel modellerden kontrol gruplu ön test- son test model kullanılmıştır. Bu amaçla, ÇOMÜ Spor Bilimleri Fakültesinde tenis dersi alan katılımcılardan bir gruba (deney grubu) taktik oyun yaklaşımı uygulamaları ile hazırlanan program uygulanırken, diğer gruba (kontrol grubu) geleneksel yaklaşım ile hazırlanan program uygulanmıştır. Gruplar 27'şer kişiden oluşmuştur. Araştırmada taktik ve teknik gruplardan elde edilen verilerin normalliğini değerlendirmek için çarpıklık ve basıklık değerleri ile Shapiro-Wilk testinin sonuçları ön test ve son test olarak ayrı ayrı incelenmiştir. Elde edilen verilere göre, dağılımın normal olmadığı belirlenmiştir. Bu nedenle parametrik olmayan Mann-Whitney U ve Wilcoxon Rank testleri uygulanmıştır. Deney ve kontrol grupları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu durumlarda, farkın etki büyüklüğünü değerlendirmek için rank biserial korelasyon değeri incelenmiştir. Teknik ve taktik grupları arasında ön testlerde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Son test sonuçlarında özellikle servis ve toplam puan alt boyutlarında, taktik grubun teknik gruba göre daha yüksek performans gösterdiği ve bu farkların orta büyüklükte etki büyüklüğüne sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to compare technical and tactical training approaches in fundamental tennis instruction. The ITN (International Tennis Number) test was used at the beginning and end of the study to determine the level of success with the 12-week instructional program applied to the technical and tactical groups created. The study used a pretest-posttest model with a control group from experimental models. For this purpose, a program prepared with tactical game approach applications was applied to one group (experimental group) of the participants taking tennis lessons at ÇOMÜ Faculty of Sports Sciences, while the program prepared with the traditional approach was applied to the other group (control group). The groups consisted of 27 persons each. In the study, in order to evaluate the normality of the data obtained from the tactical and technical groups, the skewness and kurtosis values and the results of the Shapiro-Wilk test were examined separately as pre-test and post-test. According to the data obtained, it was determined that the distribution was not normal. Therefore, nonparametric Mann-Whitney U and Wilcoxon rank tests were applied. In cases where the difference between the experimental and control groups was statistically significant, the rank biserial correlation value was examined to evaluate the effect size of the difference. There was no significant difference between the technical and tactical groups in the pre-tests. In the post-test results, it was found that the tactical group performed better than the technical group, especially in the service and total score sub-dimensions, and these differences had a medium effect size.