Mısırlı yazar Mustafa Mahmûd ve 'Racul Tahte's-Sıfr' adlı bilim kurgu romanı'nın tahlili
Egyptian author Mustafa Mahmûd and the analysis of the science fiction novel named 'Racul Tahte's-Sifr' Vildan Dulek
  1. Tez No: 905173
  2. Yazar: VİLDAN DÜLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İSHAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilim kurgu edebiyatının kökenleri 19. yüzyılın başlarına kadar uzanmakta olup, bu edebî tür modern dünyanın değişen dinamiklerine paralel olarak gelişmiştir. Arap edebiyatındaki bilim kurgu eserleri ise, Batıda yazılan eserlerin çevirileriyle başlamıştır. Bu tez, bilim kurgunun Batı edebiyatındaki evrim sürecinden Arap edebiyatındaki gelişimine odaklanarak, bu türün kökenlerinden günümüze Arap kültüründeki şekillenme sürecini inceler. Bu çerçevede tez, bilim kurgu alanındaki farkındalığı artırmayı ve Türkiye'de Arap edebiyatında bilim kurgu üzerine yazılan öykü ve romanları belirleyerek türün gelişimine katkıda bulunan yazar ve eserleri tanıtmayı hedeflemiştir. Özellikle Mustafa Mahmûd'un 1967 yılında kaleme aldığı“Racul Tahte's-Sıfr”adlı eserinin analizi ile bilim kurgu türünün önemi vurgulanmıştır. Mustafa Mahmûd'un eseri, Arap edebiyatında bilim kurgu unsurları açısından küresel bir yer tutmaktadır. Yazar, bilime dair bilgi birikimi ve hayal gücünü harmanlayarak romanını kaleme almıştır. Bu eser, bilim kurgu edebiyatının Arap edebiyatında gelişimine ve yayılmasına ivme kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The origins of science fiction literature date back to the early 19th century, and this literary genre has developed in parallel with the changing dynamics of the modern world. Science fiction works in Arabic literature began with translations of works written in the West. This thesis examines the shaping process of science fiction in Arabic culture from its origins to the present day, focusing on the evolution of science fiction in Western literature and its development in Arabic literature. In this context, the thesis aims to raise awareness in the field of science fiction and to introduce the writers and their works that contribute to the development of the genre by identifying the stories and novels written in Arabic literature, particularly in Turkey, that contribute to the development of the science fiction genre. Particularly, the importance of the science fiction genre was emphasized through the analysis of Mustafa Mahmûd's work“Racul Tahte's-Sıfr”, written in 1967. Mustafa Mahmûd's work has a global place in Arabic literature in terms of science fiction elements. The author blended his knowledge of science with his imagination while writing the novel. This work accelerated the development and dissemination of science fiction literature in Arabic culture.