Devletler için yeni bir iş birliği alanı: Yapay zekanın iklim değişikliği ile mücadelede kullanımı
A new area of cooperation for states: Use of artificial intelligence in tackling with climate change
  1. Tez No: 905175
  2. Yazar: EBRU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜN ERLER BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İklim değişikliği ve yapay zeka uluslararası ilişkiler disiplininde gelişmekte olan iki önemli alandır. Bu çalışma, bu iki yeni alanın birbiriyle ilişkisini ele almaktadır. Çalışma, yapay zekanın iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir enstrüman olarak kullanılabileceğini öne sürmektedir. Birleşmiş Milletler Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin yarattığı kriz sonrası, iklim değişikliği alanında kesin ve doğru tahminlere yönelik önemli bir ihtiyaç olduğu gözlenmiştir. Bu noktada, yapay zeka topladığı verileri analiz ederek iklim değişikliğinin gelecekteki etkilerini daha doğru biçimde tahmin etme imkanı sunmaktadır. İklim değişikliğinden farklı ölçeklerde de olsa bütün devletler etkilenmektedir. Ancak, günümüzde, özellikle gelişmekte olan devletlerin yahut sanayileşmemiş ada devletlerinin daha iklim kırılgan bir durumda oldukları kesindir. Bu durumda, gelişmiş ve sanayileşmesini tamamlamış devletlerin iklim değişikliği konusunda“ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluk”almaları iklim adaletinin sağlanması için şarttır. Ancak mevcut şartlar altında, gelişmekte olan devletler hem iklim değişikliğinden daha çok etkilenmekte hem de yapay zekayı iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele kullanmakta yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, iklim değişikliği ile mücadelede yapay zekanın etkin olarak kullanılmasını ve bu konuda devletler arası iş birliğinin gerekliliğini ileri sürmektedir. Çalışma kapsamında, yapay zekanın iklim değişikliği ile mücadelede nasıl kullanıldığı ve kullanılabileceği örnekler üzerinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change and artificial intelligence are two emerging areas in international relations discipline. The thesis focuses on the relationship between these two new fields. The thesis argues that artificial intelligence could be used as an important instrument while tackling with climate change and its impacts. Following the scandal caused by the United Nations Intergovernmental Panel on Climate Change, a significant need for precise and accurate estimations regarding the impacts of the climate change emerged. At this very point, by analysing the data collected, artificial intelligence provides us with more accurate estimations on the potential impacts of climate change. Climate change affects all states, albeit at different levels. However, it is certain that developing states or non-industrialised island states are more climate-vulnerable compared to developed countries. Thus, it is needed for developed and industrialised states to take“common but differentiated responsibility”for climate change in order to ensure climate justice. However, developing states are currently more affected by climate change and yet, are insufficient to benefit from artificial intelligence to combat the effects of climate change. This thesis argues that effective use of artificial intelligence and cooperation between the states for this goal are necessary to tackle with climate change. Within the scope of the thesis, examples regarding the use of artificial intelligence in the fight against climate change are also examined.