Establishment and sustainability analysis of a sample database using annual environmental pollution indicators at an electrostatic powder painting and metal coating plant
Bir elektrostatik toz boyama ve kaplama tesisinde yıllık çevre kirliliği göstergelerini kullanan örnek bir veri tabanının oluşturulması ve sürdürülebilirlik analizi
  1. Tez No: 905216
  2. Yazar: GÜLİN PEHLİVAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PALA, PROF. DR. DELİA TERESA SPONZA, PROF. DR. ASLI GÜNEŞ GÖLBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada elektrostatik toz boyama ve metal kaplama ile havlu kurutucu üreten bir tesisin çevresel etkileri incelendi. Tesisin yıllık üretim kapasitesi 810.982 ürün, saatlik üretim kapasitesi ise 255 adet üründür. Yıllık boru tüketim miktarı 6.535.935 metredir. Yıllık profil tüketim miktarı 2.376.175 metredir. Fabrikanın 450 çalışanı vardı. Yıllık su tüketimi 67.802 m3 olarak hesaplandı. Bir ürün için kullanılacak su tüketimi 84 L olarak hesaplandı. Mavi su ayak izi 13,93 L/kg ürün olarak bulundu. Toplam su ayak izi 22,57 L/kg ürün olarak bulundu. Arıtma tesisine biyolojik arıtma ve ileri arıtma eklenerek su iyileştirilebilir. Su tüketimini azaltmak, atık suyu üretimde yeniden kullanmak için bir proje yapılması önerilir. Tesiste oluşan atıklarda çalışmalar yapıldı. Bu süreçte atık türleri ve miktarları belirlendi. Kaynağında ayrı toplama ile atık sınıflandırılması yapıldı. Yıllık tehlikeli atık miktarı yaklaşık 301 ton, tehlikesiz atık miktarı ise yaklaşık 814 ton olarak tespit edildi. Metal atıklar (449 ton), tüm atıklar içerisinde en yüksek miktara sahipti. Tehlikeli atıklar içinde ise çamur ve filtre kekleri, 86 ton ile en yüksek miktardaydı. Ürün başına atık miktarı 1,37 kg olarak hesaplandı. Ürün başına düşen tehlikeli atık miktarı 0,37 kg olarak hesaplandı. Ürün başına tehlikesiz atık miktarı 1 kg olarak hesaplandı. Ürün başına düşen metal atık miktarı 0,55 kg olarak hesaplandı. Ürün başına çamur ve filtre keki atığı miktarı 0,11 kg olarak hesaplandı. Tesiste üretilen atıklar çoğunlukla geri dönüşüme gönderildi. Yıllık elektrik tüketimi 10.742.139 kWh olarak hesaplandı. Bir ürün başına tüketilen elektrik miktarı 13,43 kWh olarak hesaplandı. Yıllık doğalgaz 15.811.136 kWh olarak hesaplandı. Bir ürün başına tüketilen doğal gaz miktarı 19,50 kWh olarak hesaplandı. Tesisin yıllık karbon ayak izi 40.675 ton CO2e olarak hesaplandı. Enerji tüketimi dolayısıyla oluşan karbon ayak izinin %60'ı doğal gaz tüketiminden, %40'ı elektrik tüketiminden oluşmuştur. Karbon ayak izinin kapsamları değerlendirildiğinde Kapsam 3, %77 ile ilk sırda yer almıştır. Kapsam 3'te ise en yüksek karbon ayak izi metal hammadde tüketiminden elde edilmiştir. Kapsam 3'te ikinci sırada, ürünlerin kullanımı sırasında enerji tüketiminden kaynaklanan karbon ayak izinin oluşması yer almıştır. Çalışan başına karbon ayak izi (40.675 ton/450 çalışan) 90,4 ton CO2e olarak hesaplanmıştır. Ürün başına karbon ayak izi (40.675 ton/ 810.982 ürün) 50,15 kg CO2e/ürün olarak hesaplanmıştır. 1(bir) ton üretim başına karbon ayak izi 8,3 ton CO2e olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada hesaplanan karbon ayak izi, saf pamuklu kumaş boyama çalışması, araba/otobüs/minibüs üretimi çalışması ve asansör üretimi çalışması dışında genellikle diğer çalışmalardan daha yüksekti. Karbon emisyonlarını azaltmak için yutak alanları oluşturulmalıdır. Çevresel sürdürülebilirlik için yeşil alanlar oluşturulmalı ve yenilenebilir enerjiden enerji elde edilmelidir
Özet (Çeviri)
In this study, the environmental effects of a plant producing towel dryer with electrostatic powder painting and metal coating were examined. The production capacity of the EPPMCP was 810,982 product/year, 255 product/hour. The pipe consumption amount was 6,535,935 meters/year. The profile consumption amount was 2,376,175 meters/year. EPPMCP had 450 employees. Annual water consumption was calculated 67,802 m3/year. The water consumption to be used for a product was calculated as 84 L. The bluewater footprint was found to be 13.93 L/kg product. The total water footprint was found to be 22.57 L/kg product. Water can be improved by adding biological treatment and advanced treatment to the treatment plant. It is recommended to carry out a project to reduce water consumption and reuse wastewater in production. Studies were also carried out wastes producing from the EPPMCP. The types and quantities of waste to be generated in the process were determined. Waste classification was determined according to their sources. The annual amount of hazardous waste was approximately 301 tons and the amount of non-hazardous waste was approximately 814 tons/year. The quantity of metal waste (449 tons) was the highest than other wastes. Sludge and filter cake was the highest amount in hazardous wastes with 86 tons. The amount of waste per product was found to be 1.37 kg. The amount of hazardous waste per product was found to be 0.37 kg. The amount of non-hazardous waste per product was found to be 1 kg. The amount of metal waste per product was found to be 0.55 kg. The amount of sludge and filter cake waste per product was found to be 0.11 kg. The wastes generated in the EPPMCP were mostly sent for recycling. Annual electricity consumption was calculated 10,742,139 kWh/year. The amount of electricity consumed per product was calculated as 13.43 kWh. Annual natural gas was calculated 15,811,136 kWh/year. The amount of natural gas consumed per product was calculated as 19.50 kWh. The annual carbon footprint of the EPPMCP has been calculated 40,675 tons CO2e. The carbon footprint due to energy consumption, 60% was natural gas consumption and 40% was electricity consumption. Scope 3 was the scope that obtained the highest carbon footprint with 77%. Metal raw material consumption was obtained the highest carbon footprint in Scope 3. In the second place in Scope 3, the formation of the carbon footprint caused by energy consumption during the use of products. Carbon footprint per employee was calculated (40,675 tons/450 employees) 90.4 tons CO2e. Carbon footprint per product was calculated (40,675 tons/ 810,982 product) 50.15 kg CO2e. The carbon footprint per 1 (one) ton of production was calculated 8.3 ton CO2e. In this study the calculated carbon footprint was generally higher than other studies, except for dyeing pure cotton fabrics study, production of car/bus/van study and production of elevator study. Sink areas should be created to reduce carbon emissions. Green areas should be created and energy should be obtained from renewable energy for environmental sustainability.