Yaşlılarda işitme kaybı için risk faktörü olarak sigara ve alkol alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of smokingandalcoholhabits as risk factorsforhearingloss in theelderly
- Tez No: 905422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, yaşlılarda işitme kaybı ile sigara/alkol alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya toplam 100 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılardan 33'ü (%33) yalnızca sigara, 3'ü (%3) yalnızca alkol, 31'i (%31) ise hem sigara hem alkol kullandığını, 33'ü (%33) de sigara ve alkol kullanmadığını ifade etmiştir. Sigara ve alkol kullanma durumuna bağlı olarak saf ses eşik odyogram sonuçlarında anlamlı bir farklılaşma olmadığı saptanmıştır. Sigara ve alkol kullanmayanların sağ kulak hava yolu SSO değerinin anlamlı şekilde daha düşük olduğu saptanmıştır. Kemik yolu saf ses ortalamalarında ise anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Sigara + alkol kullananların sol kulak SRT ortalamasının (39.19±25.03) diğerlerinden daha düşük, yalnızca alkol kullananların (73.33±15.27) diğerlerinden daha yüksek olduğu saptansa da gruplar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı görülmüştür. Sağ kulak SRT değerlerine bakıldığında ise sigara ve alkol kullanmayan katılımcıların sağ kulak SRT ortlamasının (43.18±18.14) diğerlerinden daha düşük, yalnızca alkol kullananların (66.66±15.27) diğerlerinden daha yüksek olduğu görülse de gruplar arasında anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Sigara ve alkol kullanmayanların sol ve sağ kulak SD skorlarının diğerlerinden daha yüksek olduğu saptansa da gruplar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı görülmüştür. Alkol kullananların sol kulak MCL değerinin diğerlerinden daha yüksek, yalnızca sigara kullananların daha düşük olduğu saptansa da gruplar arasında anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Sigara ve alkol kullanma durumuna göre UCL ölçümlerinde gruplar arasında istatistiki açıdan anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between hearing loss and smoking and alcohol habits in the elderly. A total of 100 people were included in the study. Of the participants, 33 said they only smoked, 3 said they only drank alcohol, 31 said they both smoked and drank alcohol, and 33 said they did not smoke or drink alcohol. It was determined that there was no significant difference in pure tone threshold audiogram results depending on smoking and alcohol use. It was determined that the right ear airway SSO value of those who did not smoke and drink alcohol was significantly lower. There was no significantly difference in bone conduction pure tone averages. Although it was determined that the left ear SRT average of smokers and alcohol users was lower than the others and only alcohol users were higher than the others, it was seen that the difference between the groups was not significant. When the right ear SRT values were examined, it was seen that the right ear SRT average of smokers and alcohol users was lower than the others and only alcohol users were higher than the others, bu it was found that the there was no difference between the groups. Although it was determined that the right and left ear SD scores of those who do not smoke or drink alcohol were higher than the others, it was observed that the difference between the groups was not significant. Although it was determined that the left ear MCL value of those who drink alcohol was higher than the values of those who only smoked, it was determined that there was no significant difference between the groups. No statistically significant difference was observed between the groups in UCL measurements according to smoking and alcohol use status.